Nézzük meg mi van nekünk? Balatoni rendőrgyilkos (a hét legnagyobb visszhangot kapott híre) és termálvizünk (a piac telített, már Ausztriában sem akad befektető, aki ebbe nyomná pénzét). Szóval "kiprivatizáltak" minket. Nyersanyag, ami van is, olyan mélyen, hogy már lemondtak a felhozásáról. Egyedüli ami megmaradt, még foltokban, a magyar ember okossága, az összefogás, mely a kies pusztán talajt vert, és jól megmutatkozik az árvízkárosultak megsegítésén is. Ezek olyan folyamatok, melyek szükségesek egy egészséges fejlődéshez, de nem rakják rendbe a gazdaságot.
A magyar gazdaság fellendülésének az ország imázsa az egyik legnagyobb átka. A külföldi napilapokban csődben tüntetnek fel minket, azért ajánlják az országot, mert a forint gyenge, és most minden olcsó. EZEN kéne mihamarabb változtatni!
A mostani hozzáállással azonban szerintem nehéz lesz. Az IMF-nek talán a kormány valamelyest arrogáns hangvételével van problémája (ezt ismerjük, és egy kis egészséges önbizalom nem is árt, ha tudjuk a mértékét, és felismerjük a szituációt) és azzal, hogy nem látja tisztán, mire épül a következő 5 év - a bankadón kívül. Lehet, ezt kellett volna jobban elmagyarázni nekik. Értem a logikát, csak éppen teljesen felesleges mutogatni a nagyfiúkra, hogy például Angliának is 8 százalékos a deficitje. És? Mit ugrálsz kiscsávó? - ha nem tetszenek a szabályok, ki lehet szállni... Hát valahogy erről lehet most szó...
Szóval HA akarunk hitelt, fogadjuk el a játékszabályokat, ha nem, akkor meg mondjuk meg, hogy nem kell. Megértik azt. Ki lehet próbálni. Csak ne akarjunk már így ugrabugrálni, mert ez viccesnek hat. Persze, régen is tapsoltak 56-ban a partvonalról: csináljátok, ügyes, ne dőljetek be - lett is eredménye.
Itt nem hűbelebalázs módjára kell kezelni a helyzetet, hanem a terep felmérése, alternatív finanszírozási módok megválasztásával. Ha tudunk ilyet, mert kellene tudni, hiszen a több lábon állás jó. De azt a szervezetet, mely a jelenlegi kártyaleosztás mellett, az utolsó esélyt adja, ha baj van (láttuk, volt baj pár éve, és még van is), aki kitömött minket 20 milliárd euróval, hogy ne legyünk fizetésképtelenek, és legyen a magyar valutának elég fedezete, szóval azzal nem kéne így beszélni. Még (!) nem vagyunk ott.
A kormánynak el kéne gondolkodnia, hogy egy megnyerőbb stílussal, a magyar érdekek okosabb képviseletével, és részleges elismertetésével kellene inkább fellépni a színpadra. Vegyük le a "Ruzsasándoros" álarcot, és profin, felkészülten, ismerve az ellenfél észjárását üljünk le tárgyalni.
Az többre fog vezetni, ha kell a pénz. Ha nem, azért akkor se feledjük, az okos ember mindig készül a szegényebb időkre is...