Hiába küldték a bankok anno tucatjával árverésre az alacsony áron kínált, kis falvakban található családi házakat és egyéb ingatlanokat, azok még így sem kellettek szinte senkinek – de a normál adásvétel keretében is meglehetősen gyér az érdeklődés. Bár a kormány különféle rendeletmódosításokkal egyelőre mind a kilakoltatásokat, mind pedig a lakásárveréseket gyakorlatilag lehetetlenné tette, mindez feltehetően csak ideig-óráig tartó megoldás, ha nem változnak pozitívan a gazdasági körülmények, hamarosan még több nyomott árú ingatlan kerül utcára.
Csendes a vidék
Mindez még tragikusabb hatással lehet az egyébként is igen visszafogott forgalommal büszkélkedő kistelepülési ingatlanpiacra, ahova sokszor még a nagyobb ingatlanirodák sem szívesen mennek ki, mert jó részük elvesztegetett időnek és pénznek gondolja a szinte eladhatatlan lakásokkal, házakkal való foglalkozást. Fokozottan igaz mindez azokra a településekre, melyek gyakorlatilag az „isten háta mögött” kategóriába tartoznak az ingatlanpiacon, sem nagyobb város, sem üdülőhely, sem pedig valamilyen kiránduló célpont, vagy nevezetesség nincs a közelben.
Ennek megfelelően a kínálati árak is nagyon alacsonyak – sok helyen már 2-3.000.000 forintért családi házat lehet vásárolni – természetesen nem a luxus, de a némi kompromisszummal lakható fajtából. Általánosságban a kistelepülések ingatlanárai – kevés kivételtől eltekintve – 30-50%-kal olcsóbbak, mint városi társaiké – cserébe természetesen le kell mondani bizonyos kényelmi szolgáltatásokról, illetve esetleg a ház vásárlásán túl, további költségek keletkezhetnek.
Múló divat a semmibe költözés
A gazdasági fellendülés éveiben hirtelen divattá vált az addig még felfedezetlen, csendes településekre költözés a nagyvárosok (elsősorban Budapest) vélt vagy valós romló élhetősége miatt. Nem összetévesztendő azonban ez a trend a budai agglomerációba történő, főleg a 90-es években jellemzővé vált kiáramlással – mivel ezek a települések mára gyakorlatilag fővárosi, vagy még magasabb árszínvonalon, Budapest elővárosaként működnek. A „csend, nyugalom, stresszmentesség” jelszóval kisebb falvakba költözők közül azonban messze nem mindenki találta meg számítását, sokan visszaköltöztek, a hátrahagyott ingatlanok pedig tovább növelték a helyi kínálatot.
Kiderült ugyanis, hogy a főváros zajától és szmogos levegőjétől távol mégsem olyan kényelmes élni – leszámítva azokat az eseteket, ahol a település vezetői időben kapcsoltak, és marketingmunkával, fejlesztésekkel folyamatosan ki tudták elégíteni a frissen beköltözők igényeit – akik ezáltal jelentős összegeket költöttek el havonta a helyi boltban, vagy helyi szolgáltatóknál. Ahol ez nem történt meg, maradt a szomorú valóság: napi néhány órát kivéve a legkisebb bevásárlásért vagy ügyintézésért is autóba kell ülni, színvonalas iskola, óvoda, vagy éppen a munkahely elérése akár napi két órába is telhet. Alig van szórakozási, időtöltései lehetőség – vagyis szinte minden ügyben be kell utazni a fővárosba, vagy legalábbis a legközelebbi nagyobb településre.
Kertes ház néhány millióért
Aki azonban mégis az aprófalvak világában képzeli el jövendőbeli lakhatását, egy fővárosi lakás eladása után gyakorlatilag teljes anyagi biztonságban élheti új életmódját – bizonyos esetekben még az is belefér, hogy meglévő munkáját részmunkaidősre cserélje, vagy egy ideig teljesen feladja. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány különösen olcsónak számító vidéki ajánlatot:
Még 1.000.000 forintot sem kell fizetni ezért a 61 négyzetméteres ingatlanért Pálmonostorán – ám felújító kezekre annál inkább szükség lesz, de a terület nagy lehetőségeket rejt magában. Alig kell valamivel többet, 1.300.000 forintot fizetni ezért a házért, melyből a hirdetés szerint idilli vidéki otthon varázsolható, ráadásul az autópálya sincs messze – vagyis vállalkozó kedvűek akár Budapestre is ingázhatnak, a főváros központja 80 perc alatt elérhető. Nem kell csalódni annak sem, aki egy híres borvidék közelébe vágyik: 2.200.000 forintért komplett családi háza lehet Neszmélyen.
Ingatlanpiaci vélemények szerint a „filléres, gondatlan életnek” a legtöbb esetben ára van – ezek az ingatlanok, illetve az ilyen típusú települések nem véletlenül olcsók. Jóval kevesebb szolgáltatás vehető igénybe, több időt kell ügyintézéssel tölteni, az esetek döntő többségében szükség van autóra, nem feltétlenül találhatóak meg a közvetlen környéken a megszokott színvonalú szolgáltatások, távolabb kerülnek a barátok, nehézkesebbé válik a személyes kapcsolattartás. A témában jártas ingatlanosok szerint különösen a hidegebb hónapokban jönnek elő ezek a hátrányok, amikor korán sötétedik, a falvak utcái délután 4-kor gyakorlatilag már néptelenek – bármilyen szórakozási lehetőség pedig esetenként 30-40 kilométerre van legközelebb. Éppen ezért az ilyen megoldást inkább „nyári” lakásnak, vagy azoknak ajánlják, akiknél nem gond a mobilitás.
mfor.hu