Egyre borúsabb az ég a Budapesti Értéktőzsde felett: immár második nap fordult elő, hogy nem tudta megtartani emelkedését a BUX index, pedig ráférne már egy kis korrekció a piacra. Ez azonban csak nem akar ideérni, a blue chipek sorra ütik ki a márciusi mélypontokat. Ha kedvezően alakulnak a nemzetközi piacok, akkor talán a szerdai Fed-kamatdöntés után jöhet egy rövid felívelő szakasz.
A BUX ma 20 385 ponton zárt, ami 0,42 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. Ráadásul a forgalom továbbra is alacsony, ma is csak 14,4 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel, de ezt lassan minden nap el lehet mondani. A vezető papírok ma sem tudtak felfelé indulni: a Mol 0,98 százalékos gyengülés után 20 200 forinton állt délután, az OTP pedig 0,82 százalékos drágulás után 6301 forintba került. Ötéves mélypontra esett a Magyar Telekom, mely 2,45 százalékot veszítve a végén már csak 716 forintot ért.
A gyógyszerpapírok sem mutattak pozitív képet: az Egis a nap túlnyomó részében mínuszban volt, végül azonban a végére 0,92 százalékkal tegnapi értéke fölé húzták, míg a Richter 0,31 százalékos bukással zárta az újabb negatív napot.
Amerikában igazán fontos makroadat nem jelent ma meg, az áprilisi lakásár-indexek pedig csalódást okoztak. A várt 0,5 százalékos csökkenés helyett 0,8 százalékkal esett a lakások ára a tengerentúlon. Éves szinten 4,6 százalékos volt az áresés. Ráadásul a délután közölt fogyasztói bizalom-index is jelentősen elmaradt a várttól.
A holnapi Fed-kamatdöntés előtt ma is az olajárra koncentrált a befektetők többsége a lakáspiaci adatokon kívül. A nyersanyag ára ma is emelkedett a nigériai szállításokról érkező negatív hírek hatására.
Ma kezdődik az amerikai jegybank kétnapos ülése, melyen holnap este döntenek az alapkamat szintjéről. Az elemzők többsége a kamat szinten tartását várja a Fed-től, de egyre többen vélik úgy, hogy az inflációs nyomás miatt még az idén szükség lesz az irányadó ráta emelésére.
A vezető nyugat-európai indexek a BUX-hoz hasonlóan a nap közepén estek nagyot, majd délután is jókora mínuszban álltak. A magyar tőzsdezárás után a francia CAC 40 index 1,29 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az FTSE 1,25 százalékot bukott a nap második felére, míg a DAX 1,77 százalékos mínuszban volt.
A legfontosabb amerikai mutatók délután eséssel kezdték a kereskedést a tengerentúlon. A Dow Jones ipari index 0,5 százalékos bukott a kereskedés elején, a Standard & Poor's 0,55 százalékkal esett vissza, a Nasdaq pedig 1,06 százalékkal állt tegnapi értéke alatt néhány óra után.