4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Várakozásaink szerint az MNB nem nyúl az alapkamathoz a Monetáris Tanács következő, november 24-i ülésén" - véli Vízkelety Péter, a Generali Alapkezelő makroelemzője. Szerinte a jegybank várni fog a piac pozitív jelzésére, nem fog túl korán kamatot vágni.

A Generali Alapkezelő szakembere szerint jelenleg nincs realitása egy drasztikus kamatcsökkentésnek, szerinte olyan kormányzati intézkedésekre van elsősorban szükség, melyek képesek az ország hitelességét helyreállítani. "Azt gondoljuk, hogy a jegybank csak akkor csökkenti majd az alapkamatot, ha úgy látja, hogy a hazai fizetőeszköz elleni spekulációs veszély elmúlt" - teszi hozzá Vízkelety Péter.

A 3 százalékpontos kamatemelés óta, köszönhetően nyilván egy sor további intézkedésnek (IMF hitelkeret, költségvetési plafontörvény, MNB állampapír vásárlásai stb.), köszönhetően némileg nyugodtabb napokat élhettünk át, de a megoldástól még messze vagyunk - olvasható a Generali Alapkezelő elemzésében.

Vizkelety Péter a Fidesz elnökének javaslatával – amely szerint a jegybanki alapkamat azonnali, 6 százalékra történő csökkentésére van szükség – kapcsolatban elmondta: „Ahhoz, hogy az ellenzéki pártelnök javaslatát érdemben értékelni lehessen, ismerni kellene azt a teljes intézkedéscsomagot, amelyet a FIDESZ a válságkezelés megvalósítására dolgozott ki. Elképzelhető, hogy az alacsonyabb alapkamat egy ilyen csomag egyik paramétere, de pusztán egy drasztikus kamatcsökkentést a jelenlegi környezetben nem tartunk reálisnak.”

A Generali Alapkezelő szakembere kihangsúlyozta: most a labda nem elsősorban a jegybank térfelén pattog, az alapkamat mozgatása önmagában nem old meg semmit. Szerinte elsősorban olyan kormányzati intézkedésekre lenne szükség, melyek segítenek a bizalmat helyreállítani, a kamat kérdése csak azután kerülhet szóba, hogy elmúlt a spekulációs veszély.

„Az alapkamat 3 százalékpontos emelésével a jegybank egy olyan helyzetet teremtett, amelyben jelentősen megdrágult a forint elleni spekuláció. Természetesen a jelenlegi bizonytalan piaci környezetben nem lehet kizárni, hogy a forint akár jelentős mértékben tovább gyengüljön, annyit azért mégis kijelenthetünk, hogy ennek az esélye az összes ismert piaci esemény tükrében érzékelhetően csökkent. A kamatemelés, mint eszköz egy bizonyos határon túl veszít a hatékonyságából, ezért gondoljuk, hogy még inkább előtérbe kerül a parlamenti és kormányzati döntéshozók felelőssége, hogy az ország helyzetének stabilizálásához szüksége lépéseket megtegyék. Ezen az úton nagy jelentőséget tulajdonítunk az IMF hitelkeretnek, a szigorúbb költségvetési gazdálkodásnak, ezzel párhuzamosan a költségvetési plafontörvény elfogadásának, azt viszont hangsúlyozzuk, hogy mindez csak egy lépés a sok közül, az igazi reformlépések elkerülhetetlenek.” – mutatott rá Vizkelety Péter.

Az inflációs veszély kapcsán az elemző kiemelte: „Egy meglóduló infláció az euró bevezethetőségét nyilvánvalóan nem teszi lehetővé. Rövidebb távon mi az infláció mérséklődésével számolunk, ezt a várakozásunkat a csökkenő energiaárakra, illetve a várhatóan csökkenő fogyasztási keresletre alapozzuk elsősorban. Hosszabb távú prognózisokba bocsátkozni a jelenlegi helyzetben túlzottan bátor vállalkozásnak tűnik.”


„Az ország legnagyobb problémája, hogy amíg a világgazdaság expanzióban volt, nálunk akkor is felelőtlen költségvetési gazdálkodás folyt, így a jelenlegi recessziós helyzetben nincsenek (vagy csak nagyon korlátozottan vannak) saját tartalékaink a gazdaság stimulálására. Arra látunk esélyt, hogy sikerül esetleg különböző célzott támogatások jogcímét megváltoztatni és egyéb célok helyett a gazdaság élénkítésére, szereplők életben tartására átcsoportosítani. Fontos lenne, hogy pusztán átmeneti likviditáshiány miatt csődközelbe került, egyébként életképes vállalkozásoknak ne kelljen lehúzniuk a rolót, hiszen mindez csak tovább növelné a költségvetés problémáit.” – emelte ki elemzésében Vizkelety Péter,a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!