8440 ponton zárta a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,2 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felében stagnált, míg a Shanghai Composite 0,14 százalékos lecsorgást mutatott. 0,49 százalékos mínuszban zárt a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 2,68 százalékos volt a visszaesés.
A hivatalos kínai feldolgozóipari beszerzési menedzserindex az áprilisi 53,3 pontról 50,4 pontig esett vissza, ami jócskán elmaradt a várakozásoktól. Az 50 pontos lélektani határ is közelebb került, ami elválasztja a bővülést a visszaeséstől. Ez a hír ismét felerősítette a piacon a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatos félelmeket, melyek már régóta aggasztják a befektetőket. Korábban arról lehetett hallani, hogy egy komoly gazdaságélénkítő csomaggal készül a kínai kormány a piacok megnyugtatására, azonban az állami sajtó ezt cáfolta az elmúlt napokban.
Mindezekm mellett Amerikából és Európából is aggasztó hírek érkeznek, hiszen az amerikai munkanélküliségi adatok és a GDP-adat felülvizsgálata is rosszabb lett a vártnál, míg Európában már arról pletykálnak, hogy készül egy spanyol IMF-csomag, azonban ezt hivatalosan nem erősítették meg.
Nem véletlen, hogy Ázsiában is a jelentős európai exportkitettséggel rendelkező cégek voltak a pénteki nap vesztesei: a Sony például 3,52 százalékot bukott, míg az Advantest árfolyama 5,64 százalékkal esett vissza, a Mazda pedig 4 százalékkal lett olcsóbb. A többi autógyártó is szenvedett a hétvége előtt, a Nissan 3,03 százalékot esett, míg az Isuzu részvényei 5 százalékot buktak.
mfor.hu