8793 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,54 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng 1,32 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 1,47 százalékkal esett vissza a kereskedés végére. 1,24 százalékot veszített értékéből a dél-koreai Kospi is, a tajvani piacon azonban 2,4 százalékos emelkedés volt megfigyelhető.
Szakemberek szerint a hongkongi és a kínai tőzsde gyenge teljesítménye jórészt annak volt köszönhető, hogy a befektetők többsége monetáris enyhítésre számított, amire meg is lett volna az esély a Holdújév miatt a múlt héten, amikor nem voltak nyitva a piacok. A jegybank azonban nem lépett, ami elbizonytalanította a piacokat a folytatást illetően.
A kínai monetáris problémák mellett a befektetők az európai adósságválság miatt aggódnak a délutáni brüsszeli EU-csúcs előtt, melynek egyik legfontosabb kérdése Görögország finanszírozása lesz. A múlt héten ugyanis elterjedtek olyan pletykák a piacon, hogy Athénnek nem lesz elég a tavaly megszavazott 130 milliárd eurós második csomag, emellett további problémát okoz, hogy nem sikerült még mindig megállapodni a magánhitelezőkkel a veszteségleírást illetően.
Hongkongban a Bank of Communications papírjai 3,47 százalékkal estek vissza, a China Merchants Bank 3,81 százalékkal lett olcsóbb, míg az Agricultural Bank of China 2,83 százalékkal esett legutóbbi értéke alá. Tokióban az autógyártók voltak a piac vesztesei: a Toyota 1,73 százalékkal lett olcsóbb, míg a Mazda 3,05 százalékot veszített. A technológiai szektornak is gyenge napja volt: a Fujitsu 3,35 százalékkal gyengült, a Panasonic pedig 2,05 százalékkal esett vissza.
mfor.hu