8555 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,13 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben a nap második felére 0,91 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 0,35 százalékos felfelé araszolásával felfelé lógott ki a sorból. 1,11 százalékos mínuszban fejezte be a pénteki napot a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,69 százalékos volt a mínusz.
Elsősorban az okozta a rossz hangulatot, hogy csütörtökön a várttal ellentétben semmilyen konkrét intézkedést nem jelentett be az Európai Központi Bank (EKB). Mario Draghi elnök ugyan leszögezte, hogy szükség esetén készek kötvényeket vásárolni a piacon, de a tervezett intézkedés részleteiről semmit nem árult el. Ez pedig kiábrándította a befektetőket, akik arra számítottak, hogy végre konkrétumokat is hallanak.
Hongkongban különösen rossz napja volt a pénzügyi szektornak: az HSBC 1,14 százalékkal esett vissza a kereskedés második felére, míg az Industrial & Commercial Bank of China 1,12 százalékkal gyengült. A légitársaságok is a nap vesztesei között voltak, hiszen a Cathay Pacific 1,24 százalékkal esett vissza, míg az Air China 2,77 százalékos mínuszban volt a kereskedés második felében.
A tokiói piacot a rossz hangulat mellett a vártnál gyengébb vállalati jelentések is sújtották: a Sony 6,95 százalékos zuhanással zárta a napot miután a vártnál nagyobb veszteséget ért el és csökkentette teljes éves előrejelzését. A Sharp-papírokat szintén a gyenge második negyedéves számok láttán végezték ki, a cég részvényei 28,09 százalékkal szakadtak be, így 1974 óta nem látott szintre estek vissza. A többi technológiai papírnak sem volt jó napja, ami részben a jen erősödésének volt köszönhető, a Toshiba például 3,44 százalékos mínuszban zárt, míg a Panasonic 3,75 százalékkal lett olcsóbb.
mfor.hu