A japán gazdaságról érkező újabb negatív hírek miatt pesszimista volt a hangulat az ázsiai tőzsdéken a hét első kereskedési napján. Ráadásul a hétvégi G7-ülésen sem születtek fontos döntések a válság kezelése érdekében, ez is elősegítette a befektetők óvatosságát. Az adatok alapján a japán gazdaság az utóbbi 35 év legmélyebb recessziójába süllyedt, főleg ez határozta meg a piac irányát.
A japán Nikkei 225 index 0,38 százalékos visszaesést követően 7750 ponton zárt hétfőn reggel, miután bejelentették, hogy a negyedik negyedévben 3,3 százalékkal csökkent a szigetország gazdaságának teljesítménye, éves szinten pedig 12,7 százalékos volt a visszaesés. A dél-koreai tőzsde Kospi indexe 1,42 százalékot veszített értékéből a zárásig, míg a hongkongi Hang Seng 1,62 százalékos mínuszban volt. Egyetlen kivétel a Shanghai Composite volt, mely közel 3 százalékkal tudott meglódulni.
A vártnál rosszabb GDP-adatok azt támasztják alá, hogy az exportra termelő országok, mint Japán is jelentős visszaesésre számíthatnak a nemzetközi piacok szűkülése miatt. Az elemzők 3,1 százalékos recessziót jósoltak a negyedik negyedévre, ehhez képest a közölt 3,3 százalékos adat egy kicsit rosszabb.
A befektetők emellett a G7-országok hétvégi római ülésére figyeltek kiemelten. A világ hét legfejlettebb államának képviselői megállapodtak, hogy közösen lépnek fel a gazdaság élénkítése érdekében, azonban konkrét intézkedéseket nem fogadtak el. A tőzsdei befektetők egyelőre abban is kételkednek, hogy a világszerte bejelentett csomagok sikeresek lesznek, és rövid időn belül megoldódnak a legfontosabb problémák.
A gyenge makroadatnak köszönhetően Tokióban elsősorban az exportra termelő cégek részvényei gyengültek jelentősen: a Toyota 1 százalékot bukott, míg a Canon 1,8 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.
A pesszimista hangulathoz hozzájárult az amerikai tőzsdék pénteki gyengülése is. A Dow több mint 1 százalékkal esett vissza a múlt hét utolsó napján, így 7850 ponton zárt, ami tavaly november 20-a óta a legalacsonyabb értéke.