Paritásnál nem marad más eszköz
Az augusztus elején tapasztalt piaci pánikhangulat után egészen 1,20 közelébe gyengült a frank az euróval szemben, ebben nem kis szerepe volt a svájci jegybank (SNB) szóbeli intervenciójának. Az alpesi ország nemzeti bankja a múlt hónap elején annyit tett, hogy a lehető legalacsonyabbra csökkentette a kamatszintet, illetve azt ígérte, hogy a következő napokban növelik a franklikviditást a piacon, ami az SNB-nél lévő banki tartalékok 30-ról 80 milliárd frankra emelkednek az SNB tervei szerint.
A konkrét lépések mellett többször elhangzott a "készek vagyunk további lépéseket tenni a frank gyengítése érdekében" kijelentés, azonban ezen a szóbeli intervención kívül másra nem került sor. Ezek a lépések hoztak átmeneti frankgyengülést, azonban az elmúlt napokban megint egyre többen emlegették a paritást az euróval szemben, ami augusztus elején kishíján már megvalósult. Az ismételten feszült piaci hangulatban pénteken napközben 1,10 alatt is járt rövid ideig az euró/frank jegyzés.
"Az SNB bevetheti az atomfegyverét, vagyis tényleges intervenciót hajthat végre a devizapiacon, ha a frank paritásba kerül az euróval szemben" - mondta a Bloomberg kérdésére You-Na Park, a Commerzbank szakembere. Szerinte a jelenlegi árfolyam is fájdalmas a svájci gazdaság számára, a szóbeli intervenció után pedig nem nagyon maradt más lehetősége a jegybanknak, mint az, hogy ténylegesen is beavatkozzon a piacon és eurót vegyen.
Hétfőn robbantanak?
Az SNB vezetősége egyébként is komoly nyomás alatt van: egyrészt svájci cégek menedzsmentje, másrészt pedig a svájci néppárt elnöke biztatja őket a frank gyengítésére. Szerintük ezzel lehet megakadályozni a tömeges elbocsátásokat és a termelés külföldre költöztetését az országban. Az erős frank ugyanis jelentősen csökkenti a Svájcban termelő cégek exportbevételeit és növeli egy gazdasági visszaesés esélyét.
Ezek a hangok most azért erősödtek fel ismét, mert kedd és péntek között a frank 6,5 százalékkal erősödött az euróval szemben, ami a közös európai valuta 1999-es bevezetése óta a legnagyobb heti elmozdulásnak felel meg. "A frank iránti étvágy egészen addig fennmarad, amíg az eurózóna válságát nem oldják meg. Ha a deviza 1,10 alá, vagy még lejjebb erősödik az euróval szemben, akkor az intervencióra kényszerítheti a jegybankot" - mondta a Bloombergnek Cornelia Luchsinger, a Zuercher Kantonbank szakembere.
"Ha megtörténik a beavatkozás, akkor az SNB valószínűleg akkor fog beavatkozni, amikor alacsony a forgalom a piacon, hogy a lehető legnagyobb hatást érje el" - vélekedik Ursina Kubli, a Bank Sarasin elemzője. Szerinte ez szeptember 5-én hétfőn történhet meg, akkor ugyanis az amerikai piacokon szünnap lesz.
mfor.hu