Kínában már a múlt hét második felében kezdett pesszimistává válni a hangulat, azonban a többi vezető ázsiai részvényindex akkor még jól tartotta magát. Hétfőn azonban már nem volt menekvés, szinte minden fontos mutató gyengüléssel zárt, a legnagyobb vesztes persze most is s Shanghai Composite lett majdnem 6 százalékos zuhanásával.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 0,4 százalékkal pénteki értéke alatt fejezte be a hét első kereskedési napját, így 10 492 ponton állt meg. A többi vezető index ennél nagyobb mértékben gyengült: a hongkongi Hang Seng 1,81 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite esetében a 2693 pontos érték 5,84 százalékos zuhanást jelentett. 0,95 százalékot bukott értékéből a dél-koreai Kospi index, a tajvani tőzsde vezető mutatója viszont üdítő kivételként enyhén erősödni tudott.
A kínai piacon már a múlt hét második felében romlani kezdett a hangulat, amikor bejelentették, hogy a távol-keleti ország visszafogja termelését, ugyanis a 4 milliárd jüanos állami gazdaságösztönző program jelentős túltermelést okozott. A szakemberek szerint elsősorban az acél- és a cementiparban lehet szükség a csökkentésre, ami hosszútávon pozitív a gazdaság számára, rövid távon viszont a csökkenő profit miatt gondot okozhat.
Emellett mostanra a befektetők többsége attól tart, hogy a kínai kormány által a piacra pumpált pénz mennyisége fokozatosan csökkenni fog. Azaz egyelőre nem szippantja ki a kormány a felesleges pénzt a gazdaságból, de a jövőben igyekszik kevesebb likviditást biztosítani.
Japánban a hétvégi választások voltak némileg hatással a tőzsdére is, hiszen a jelenlegi kormánypárt évtizedek után veszítette el a hatalmat. A befektetők ennek hatására azért bizonytalanodtak el, mert egyelőre nem tudni pontosan, hogy az új kormány milyen mértékben kívánja folytatni az elődje által elkezdett gazdaságélénkítést.
Az olaj ára közel fél dollárral csökkent hétfő reggel Ázsiában, a távol-keleti piacok zárása előtt nem sokkal 72,30 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért.