9020 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,65 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 0,08 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,51 százalékos pluszban állt. 0,92 százalékkal esett viszont a dél-koreai Kospi index, a tajvani piacon pedig 0,26 százalékos volt a lecsorgás.
Csütörtökön a világ nagy jegybankjai egyszerre léptek akcióba a növekedés beindítása érdekében, hiszen a Bank of England 50 milliárd fontos likviditásnövelő programot hirdetett, az Európai Központi Bank és a kínai jegybank pedig kamatot vágtak. Ráadásul a People's Bank of China egy hónapon belül másodszor lazított, ami a szakemberek szerint alátámasztja a gyenge gazdasági kilátásokat, és egy az eddiginél agresszívebb kamatcsökkentési ciklus kezdetét jelentheti.
Hongkongban a pénzügyi szektor vezette lefelé a piacot: a Bank of Communications például 2,86 százalékkal esett vissza, míg a China Construction Bank 1,7 százalékos mínuszban volt a kereskedés második felében. A technológiai- és telekom-szektornak is rossz napja volt, a Lenovo például több mint 4 százalékot esett, a China Telecom pedig 2,25 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt.
Tokióban az exportőrök kerültek nyomás alá azt követően, hogy a jen erősödött az euróval szemben az EKB kamatvágása után. A Canon 2,5 százalékos mínusszal zárta a hetet, míg a Fujitsu részvényei 3,14 százalékkal estek tegnapi értékük alá, a Mazda pedig 1,89 százalékot bukott. Japán sajtóhírek szerint a helyi hatóságok bennfentes kereskedés miatt vizsgálódnak a legnagyobb brókercégeknél, a pletyka hatására a Nomura árfolyama 1,37 százalékkal esett vissza, míg a Daiwa Securities 0,68 százalékos mínuszban zárt.
mfor.hu