Az elmúlt héten a Lehman Brothers csődje és a Merrill Lynch felvásárlása után már csak a Goldman Sachs és a Morgan Stanley maradtak független kereskedelmi bankok Amerikában. A Fed viszont engedélyezte a két cégnek tegnap, hogy holdinggá alakuljanak át, így a központi bank könnyebben mentheti meg őket, ha esetleg bajba jutnak. Mindezért cserébe az eddiginél szigorúbb szabályozásnak kell majd megfelelnie a két vállalatnak, hiszen a bankholdingokat közvetlenül a Fed szabályozhatja.
Bankholdingként a Goldman és a Morgan Stanley saját kereskedelmi bankokat alapíthat, melyek ugyanúgy gyűjthetnek betéteket, ezzel támogathatják az anyabankokat. A múlt héten lényegében teljesen átalakult az amerikai bankpiac, hasonlóan nagy változásokra a harmincas évek nagy világválsága óta nem volt példa.
A holdinggá válás azt jelenti, hogy mindkét cég közvetlenül a Fed szabályozási fennhatóságába fog tartozni ezentúl, sokkal szigorúbb előírásoknak kell majd megfelelniük, mint korábban, amikor még kereskedelmi bankok voltak.
A múlt héten a Lehman Brothers csődje és a Merrill Lynch felvásárlása után a Goldman és a Morgan Stanley részvényei is nyomás alá kerültek a New York-i tőzsdén, mivel a befektetők attól tartottak, hogy a két állva maradt független bank sem sokáig tudja tartani magát. A hét második felében elterjedtek olyan híre, hogy a Morgan Stanley egyesülne a Wachoviával, így elveszítené függetlenségét, de végül ebből nem lett semmi.
A bankholding formáció további előnye a két cég számára, hogy így sokkal könnyebben juthatnak forrásokhoz a Fed-től, mint korábban. A jegybank azt is közölte, hogy a vasárnapi döntés után ötnapos türelmi időre van szükség, hogy a változás hatályba lépjen.