5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Most látszik csak igazán, hogy eddig milyen könnyű dolga is volt az ex-nemzetgazdasági miniszter vezetése alá kerülő jegybanknak. A kamatvágások eddig bejöttek, ám most próbára teheti a piac a vezetést.

Tavaly augusztus óta tart a Magyar Nemzeti Bank 25 bázispontos kamatcsökkentési ciklusa. Ugyan az első hónapokban a piac a kamatdöntések környékén még tesztelgette a Monetáris Tanácsot a forint elmozdításával, az utóbbi időben azonban különösebb izgalmak nélkül zajlottak a kamatvágások. Ehhez a monetáris enyhítési ciklushoz idén kiváló feltételeket szolgáltatott mind a hazai, mind a nemzetközi környezet: alulteljesítő gazdaság, a jegybanki cél alá süllyedő infláció, illetve a piacok szárnyalása.

Az utóbbi két hétben azonban alaposan megváltozott a világ, de legalábbis a nemzetközi kötvénypiacok árazása, amely könnyen véget vethet az itthoni izgalommentes MNB-kamatvágásoknak. Jó példa erre Lengyelország, ahol a jegybank múlt szerdán még kamatot vágott, majd az éves minimumára gyengülő zloty védelme érdekében pénteken be kellett avatkoznia a piacon.

Mi közünk van nekünk a QE-hez?

A nemzetközi kötvény- és devizapiacok hangulatváltozásának okát az amerikai jegybanknál kell keresni. A Fed ugyanis a gazdaság élénkítése érdekében jelenleg havonta 85 milliárd dollár értékben vásárol kötvényeket, illetve jelzálogleveleket. A keresletnek köszönhetően ezek árfolyama megemelkedett, ami a kötvényeknél azt jelenti, hogy ezzel párhuzamosan hozamuk leesett. Az amerikai állampapírok pedig a "kályhát" jelentik a nemzetközi kötvénypiacon. A befektetők ugyanis kockázatmentes kötvényeknek az amerikai (illetve a német) papírokat tekintik, és ehhez adják hozzá egy-egy adott ország kockázati felárát (hozzávetőlegesen a CDS-felárát), ami együtt aztán az adott országtól elvárt hozamot adja ki. Így az amerikai kötvényárfolyamok változása a teljes nemzetközi kötvénypiacra kihat.

Márpedig amióta a Fed elkezdte kommunikációjával felkészíteni a piacokat a 85 milliárdos havi "bevásárlás" mérséklésére, az amerikai 10 éves papírok hozama 1,6 százalékról 2,2-re nőtt. Ez a 60 bázispontos növekedés pedig - minden egyebet változatlannak tekintve - minimum ennyivel növeli meg a többi ország 10 éves papírjainak a hozamát. De ahogy haladunk a kockázatosabb országok irányába, ez a hozamnövekedés még nagyobb, hiszen a kockázati felárak is - a piaci feszültség növekedésével párhuzamosan - emelkednek. Magyarország esetében a kettő együtt - vagyis a kockázatmentes kamat és a kamatfelár - növekedése immár 140 bázispontot tesz ki, hiszen a május végi 5 százalék körüli 10 éves hozamok mostanra 6,38 százalékra nőttek.

Ugyan a drágulás (legalábbis a magyar adósság finanszírozása szempontjából) leginkább a hosszabb futamidejű papírok esetében mutatható ki, de ez a rövidebb instrumentumoktól elvárt hozamokat is növeli. Utóbbit tökéletesen szemlélteti a keddi háromhónapos diszkont kincstárjegy-aukció (DKJ), ahol a tervezett 50 helyett mindössze 40 milliárdnyi papírt sikerült eladni, ráadásul azt is csak jelentős mértékben megugró hozamok mellett. Pedig a vártnál alacsonyabb májusi inflációnak a közgazdasági tankönyvek szerint ellentétes hatást kellett volna kiváltania.

A befektetők tehát a megváltozott nemzetközi piaci környezetre úgy reagálnak, hogy eladják kockázatosabb állampapírjaikat, ami nyomás alá helyezi a kötvénypiacot. Az értékesítésből befolyó összegeket pedig hazautalják, ez pedig természetesen gyengíti a helyi devizát. A folyamatot erősíti, hogy a devizakereskedés során az alapkamatok különbségén elérhető nyereséget (az úgynevezett carry-t) a megváltozott környezetben a befektetők már kevésnek találják, így a magasabb alapkamattal bíró devizát nem vásárolják tovább. (Lásd a 300-as szint környékére gyengülő euró-forint jegyzést.)

A bankközin is erződik a feszültség

A megváltozott feltételeket jól mutatja a bankközi piac egynapos (overnight) kamatainak alakulása is. Mint az ábrán látható az utóbbi időben jelentősen, több mint 100 bázisponttal nőttek a kamatok és immár magasabbak az MNB alapkamatánál. Ez pedig két dolgot jelent, egyrészt feszültség, likviditáshiány van a bankközin (valamelyik bank, vagy bankok remélhetőleg csak átmenetileg forráshiánnyal küszködik, küszködnek) másrészt nem vonzó a háromhónapos DKJ. Az overnighton ugyanis hétfőn 4,79 százalékot lehetet kapni, míg a háromhónaposok fentebb jelzett tegnapi akcióján a megugró kamatok ellenére is csak 4,38 százalákot.

Jelen helyzetben Matolcsyék meglehetősen nehéz helyzetbe kerültek. Bár az inflációs adat és a magyar gazdaság még mindig gyenge teljesítménye alapot adna a további kamatcsökkentésre is, a megváltozott hozamkörnyezet mellett egy újabb kamatvágás akár csúnya nyomot is hagyhatna a forinton. Persze könnyen lehet, hogy az MNB tudatosan lép majd a lengyel útra, és így tényleg elkerülhetetlenül hullámozni fog a forint, ahogy azt Zsiday Viktor május végén már kifejtette.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!