10 502 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,04 százalékkal magasabb volt a múlt pénteki záróértéknél. A többi vezető index azonban nem szerepelt ilyen jól: a hongkongi Hang Seng például 0,52 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 3 százalékos zuhanást produkált. 0,39 százalékkal esett vissza a nap végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,83 százalékos mínuszban zárt.
A fentiekből is az látszik, hogy elsősorban a kínai piacon jelentek meg ismét az inflációs félelmek, ennek volt köszönhető a Shanghai Composite 3 százalékos zuhanása. A részvények közül az Industrial & Commercial Bank of China például 1,6 százalékot veszített értékéből, míg a China Vanke ingatlanfejlesztő 7 százalékkal szakadt be. Ennek oka, hogy az emelkedő ingatlanárak miatt valószínűleg további lépésekre kényszerül majd az ország jegybankja az inflációs nyomás ellen.
Emellett ma jelent meg a kínai tőzsde áraiban az a múlt pénteki bejelentés, mely szerint a jegybank ismét megemelte a kötelező tartalékráta mértékét. Ráadásul szintén pénteken jelentették be, hogy decemberben további 6,4 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak az országban. Ezzel az áremelkedés üteme ugyan lassult, de az elemzők szerint ez még kevés lesz ahhoz, hogy elkerülhessék a további intézkedéseket a piac hűtése kapcsán.
Újdonság azonban, hogy ma már nem csak Kínában, hanem az egész távol-keleti régióban megjelentek az inflációtól való félelmek. Ausztráliában például a BHP Billiton 1,2 százalékkal gyengült napközben, ezzel vezetve a bányaipari- és energiatársaságok esését.
A szakemberek szerint a 2011-es év az infláció elleni küzdelemről szólhat Ázsiában. Bár az országoknak sok eszközük van az árak fékezésére, a leghatékonyabb mégis az alapkamat-emelés lenne, az viszont negatív hatással lenne a gazdasági növekedésére a régióban.
mfor.hu