A nyilatkozat a VDSZ szerint az eredeti állapot megtartásának biztosítéka arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság helyt ad a szervezet beadványának, s megsemmisíti, vagy hatályon kívül helyezi a pénztári törvényt. A "kényszerről és a jogfenntartási szándékról" január 31-ig lehet csak nyilatkozni, a szükséges dokumentumokat a VDSZ honlapjáról is le lehet tölteni - áll a közleményben.
Arra emlékeztetnek, hogy több jogász állásfoglalása szerint ez a jogfenntartó nyilatkozat biztosíthatja a pénztári tagság folytonosságát arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság, többek között a vegyipari szakszervezet (VDSZ) beadványának hatására megsemmisíti, vagy hatályon kívül helyezi a törvényt. A jognyilatkozatokat a szervezet honlapjáról is le lehet tölteni, a pontosan és olvashatóan kitöltött nyomtatványokat a szakszervezet a 1068 Budapest, Benczúr utca 45. címre postán, vagy személyesen várja, de január 31-ig minden tagszervezeténél is elfogadja.
A jogfenntartó nyilatkozat megtételét a Stabilitás Pénztárszövetség ajánlotta azoknak, "akik az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés mellett döntenek, azonban, ha valóban szabad választásra lenne lehetőségük, nem ezt a kényszerű döntést hozták volna meg". Aláírója a nyilatkozatban kijelenti, hogy a nyugdíjrendszerbe visszalépése kifejezetten a jogszabályi korlátozásra figyelemmel történt, és ara az esetre, ha az Alkotmánybíróság vagy bármely más szervezet hatályon kívül helyezné, vagy megsemmisítené a rendelkezést, jogfenntartással él, és magán-nyugdíjpénztári tagságát a jövőre nézve fenn kívánja tartani.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) azonban több szempontból sem ajánlotta a nyilatkozat megtételét, és a magán-nyugdíjpénztári tagságukat fenntartók számára a gyorsabb ügyintézés érdekében a általa előkészített nyilatkozat alkalmazását javasolta.
Az ONYF a honlapján múlt pénteken nyilvánosságra hozott közleményében hangsúlyozta: a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek jogszabályban meghatározott feladata kizárólag a magán-nyugdíjpénztári tagság fenntartásáról szóló személyes nyilatkozat-tételek fogadása és eljuttatása az érintett magánnyugdíjpénztárhoz. Egyben hozzáteszi: nem tart nyilván és nem továbbít, illetve semmilyen eljárásban nem fog felhasználni olyan adatokat, dokumentumokat, amelyek az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők döntésének körülményeivel, okaival vagy jogfenntartásával kapcsolatosak.
Az ONYF álláspontja szerint a hatályos rendelkezések szerint ez a jogfenntartó nyilatkozat nem alkalmas a magán-nyugdíjpénztári tagság jövőbeni "helyreállítására". Ezért az ONYF szerint megtévesztő és félrevezető tájékoztatást ad a Stabilitás Pénztárszövetség, amikor arra hívja fel a tagságukat megszüntető személyeket, hogy lehetséges "igényérvényesítés esetére" az ONYF-hez kell megküldeni a jogfenntartó nyilatkozatukat.
Kétségtelen tény - jegyzi meg a főigazgatóság közleményében -, hogy a jogszabályok a nyilatkozat megtételére formakényszert nem írnak elő, a pénztárszövetség által javasolt nyilatkozat alkalmazását mégsem javasolja az ONYF, mert az abban feltüntetett adóazonosító jel olyan adat, amit a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek törvényi felhatalmazás hiányában csak az ügyfél írásbeli - jelen esetben jegyzőkönyvben rögzítésre kerülő - felhatalmazása esetén kezelhetnek. Ezzel pedig a nyilatkozat-tételi eljárás hosszadalmasabbá válik - mutatnak rá.
MTI