3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön megint jelentős eséssel zártak a vezető amerikai részvényindexek, a bankszektor veszteségeiről szóló újabb hírek miatt meghiúsult a komolyabb rally a szerdai emelkedés után. A Microsoft a vártnál gyengébb negyedéves eredményeket közölt a nyitás előtt, ráadásul a jósoltnál rosszabb makroadatok jelentek meg délután, ezek mind a pesszimista hangulatot erősítették.

A szerdai komoly megugrást követően csütörtökön ismét jelentős gyengüléssel zártak a vezető indexek a Wall Streeten, mivel továbbra is a pénzügyi szektorral és a vállalati profitokkal kapcsolatos negatív hírek irányítják a piacot. A Dow napközben 270 pontos mínuszban is járt, végül bő 100 pontos eséssel zárt a nap végén.

A Dow Jones ipari index 8122 pontig esett vissza, ez 1,28 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értékénél, a többi vezető mutató ennél is nagyobbat bukott. A Standard & Poor's 500 1,57 százalékkal zárt előző napi értéke alatt, míg a technológiai szektor legfontosabb indexe, a Nasdaq főleg a Microsoft gyenge eredménye miatt veszített 2,76 százalékot.

Az utóbbi napokban felváltva emelkedtek és estek a főbb indexek Amerikában attól függően, hogy éppen az optimizmus vagy a pesszimizmus tudott felülkerekedni. A gyenge vállalati eredmények és a bankok háza tájáról szóló újabb veszteségek a negatív hangulatot erősítették, ugyanakkor a tőzsde sokat vár az új elnök gazdaságélénkítő programjától, ami viszont pozitív irányba húzta a mutatókat szerdán.

A csütörtöki nyitás előtt több gyenge makroadat is megjelent a tengerentúlon, melyek megadták az alaphangulatot az eséshez. A vártnál lényegesen kevesebb építési engedélyt adtak ki decemberben és a megkezdett lakásépítések száma is elmaradt az elemzői várakozásoktól, ez pedig arra utal, hogy az amerikai ingatlanszektor még mindig bajban van. Ez főleg azért érintette érzékenyen a tőzsdét, mivel a befektetők arra számítanak, hogy ebben az iparágban jelennek majd meg először az első pozitív jelek a fellendülés előtt, sokan már az idei év elejére is javulást vártak.

Emellett újabb gyenge munkanélküliségi adatot is közöltek, a heti friss munkanélküliségi adatok a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek, a várt 542 ezer helyett 589 ezren folyamodtak első alkalommal segélyért a múlt héten.

Szintén a tőzsde nyitása előtt jelent meg a Microsoft negyedik negyedéves eredménye, mely gyengébb lett a vártnál, ez pedig meghatározta az egész nap kereskedését. Az újabb kiábrándító adatot látva az elemzők úgy vélik, hogy lesznek még fájdalmas meglepetések, mielőtt a piac igazán erősödni kezdene hosszabb távon.


Közben tovább erősödtek a bankokkal kapcsolatos félelmek, a negyedik negyedéves veszteségeket látva sokan úgy vélik, hogy a hitelválságnak még messze nincs vége, a pénzügyi szektornak újabb állami támogatásra lesz szüksége. Néhány bankrészvény csütörtökön is jelentős esést szenvedett el. A Bank of America például 15 százalékot bukott, miután a cég bejelentette, hogy az általa felvásárolt Merrill Lynch korábbi elnök-vezérigazgatója lemondott, de a pontos okot nem jelölték meg.

A hírek szerint a Kongresszus a jövő héten szavazhat az új elnök gazdaságélénkítő csomagjáról, de állítólag a kevesebb republikánus képviselő támogatja előzetesen a tervet, mint amire Barack Obama számított. Ezek után nem elképzelhetetlen, hogy elutasítja a Kongresszus a programot, ez pedig újabb zuhanást hozhatna a tőzsdére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!