3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kétnapi szünet után meglódultak az árfolyamok a moszkvai tőzsdén, majd 11 óra után a túlzott áremelkedések miatt ismét felfüggesztették a kereskedést - olvasható az MTI tudósításában.

Az elmúlt két napban nem volt kereskedés az orosz tőzsdén, mivel a nemzetközi pánik kitörése után leállították a hatóságok a részvényforgalmazást. Ma reggel aztán ismét megindult az élet Moszkvában, de most a túlzott árfolyamemelkedések miatt volt szükség szünetre. Egy órányi csend után még délelőtt újraindították a kereskedést az orosz hatóságok.

A rubel alapú Micex index negyed óra alatt 12,5 százalékkal erősödött, a leállítás időpontjában pedig már 17,9 százalékos volt az emelkedés. A szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a kormány növelte a likviditást a piacon, ezzel támogatva a bankokat, valamint az elemzők szerint az orosz pénzügyi cégekben komoly növekedési potenciál volt, a korábbi árfolyamokon kezdtek nagyon vonzóvá válni. A hírek szerint lehet, hogy csak jövő kedden kezdik újra a kereskedést a Micexen.

A VTB Bank árfolyama 39,6 százalékkal ugrott meg, az állami többségű Rosneft olajtársaság pedig 31,1 százalékkal drágult a nyitás után. A Gazprom 23 százalékkal lódult meg, de számos más olajársaság is jelentősen javítani tudott a kétnapos kényszerszünet után.

Az RTS dollár alapú tőzsdén az emelkedés 13,97 százalék volt, a fő mutató 1206,77 pontot ért el a leállítás idejére. A szünetet kihirdetésekor egyórásra tervezték. Előzőleg szerdán két napra állították le a moszkvai tőzsde kereskedését a túlzott pánik miatt, de előtte már kedden is fel kellett függeszteni a kereskedést egy időre a nemzetközi piacon kialakult hangulat miatt.

Egy óra után újra indult a kereskedés Oroszországban, ismét meglódultak a részvényárfolyamok.

Azóta az orosz kormány sokat tett azért, hogy stabilizálja a helyzetet. Ötszáz milliárd rubelt (19,59 milliárd dollár) ígért alkalmi részvényvásárlásokra, ha ez szükséges a piac stabilizálásához. Négy százalékponttal csökkentette a bankok tartalékolási kötelezettségét, ez 300 milliárd rubellel növeli a likviditásukat.

A kabinet további adócsökkentéseket tervez az energiaszektorban, miután elrendelte a kőolaj exportilletékének csökkentését októbertől. A jegybank pedig a bankokat igyekszik egyenesbe hozni: több mint kétszeresére, 1,5142 billió rubelre emelte a kereskedelmi bankoknál elhelyezhető költségvetési forrásokat, a betétek maximális idejét öt hétre emelte az eddigi négyről.

Az állami Sberbank, a VTV Bank és a Gazprombank három hónapig vagy akár tovább tarthatja a költségvetési betétet, ettől bankközi hitelezésük növelése remélhető.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!