5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elsősorban a nyárra tervezett áfaemelés miatt kerülhet ismét nehéz helyzetbe a Magyar Nemzeti Bank, mivel a cél közelében csökkenő infláció várhatóan ismét emelkedésbe kezd majd, a jegybanknak pedig mérlegelnie kell, hogy az adminisztratív intézkedésnek mekkora a tényleges hatása - olvasható a Generali Alapkezelő csütörtökön megjelent elemzésében.

Elsősorban a nyárra tervezett áfaemelés miatt kerülhet ismét nehéz helyzetbe a Magyar Nemzeti Bank, mivel a cél közelében csökkenő infláció várhatóan ismét emelkedésbe kezd majd, a jegybanknak pedig mérlegelnie kell, hogy az adminisztratív intézkedésnek mekkora a tényleges hatása - olvasható a Generali Alapkezelő csütörtökön megjelent elemzésében.

"Ismerve a korábbi gyakorlatot, a jegybank valószínűleg nem kívánja majd lekövetni ezt a drágulási hullámot, azonban abban biztosak vagyunk, hogy egy 6% környékére kúszó headline adat megnehezítheti az alapkamat csökkentését. A következő 1-2 hónapban még igen nagy a valószínűsége, hogy változatlan marad az irányadó ráta, annál is inkább, mert bár jelenleg valóban rózsaszínnek látszó napokat élünk, a pénzügyi-gazdasági rendszerek egyelőre igen törékenyek lokális, regionális és globális szinten egyaránt" - vélekedik Vízkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.

"A forint a március eleji csúcsokról mára a régi sávközép körüli szintekre erősödött igen volatilis piacon. Március elején, amikor tombolt a pesszimizmus, mindenképp komoly jelentősége volt a jegybank intézkedéseinek, gondolva itt elsősorban a devizapiac likviditását fokozó eszközökre, a direkt devizapiaci jelenlétre, illetve annak lehetőségére. A legrosszabb időszak átvészelését segítette a svájci jegybank intervenciója is" - olvasható az elemzésben.

Az elmúlt 2-3 hét eseményei már egy nyugodtabb piaci környezetben zajlottak: a részvénypiacok száguldottak áprilisban, a feltörekvő piacokra is érkezett némi tőke és igen fontos régiós esemény volt a lengyel felügyelet bejelentése is, miszerint a lengyel vállalati szektorban a vártnál kisebb veszteségekkel kell számolni különböző devizapiaci derivatív ügyletekből. Az új kormány megalakulása, illetve a stabilizáció irányába tett első lépések már csak definíció szerint is nyugtatólag kellett, hogy hassanak, ám mi úgy érzékeltük, hogy a forint erősödését, illetve összességében a hazai piacok mozgását sokkal inkább befolyásolták külső, mint lokális tényezők, s a közeljövőben is inkább ez a képlet lehet a meghatározó - vélekedik Vízkelety Péter.

Vizkelety Péter az állampapírpiaccal kapcsolatos várakozásairól kifejtette: „A befektetői környezet valamelyest kedvezőbbé vált az elmúlt hetekben, mi azonban azt olvassuk ki a gazdasági mutatókból, hogy egyértelműen optimistának lenni a jelenlegi helyzetben legalábbis bátor vállalkozás. A hazai kötvénypiacra lefordítva: bár a legnehezebb időszakokhoz képest azt mondhatjuk, hogy a likviditás némileg magasabb, kissé felemás a kép az állampapírpiacon".

A rövid papírok tekintetében teljesen normális piacról beszélhetünk, a másodpiacon inkább a kereslet tűnik nagyobbnak, az aukciókon nagy érdeklődés mellett fogynak el a papírok. A hozamgörbe közepén továbbra is mesterséges keresletet támaszt az ÁKK a visszavételi aukciókkal, így az ott kialakult hozamszintek nem tekinthetők teljes egészében reálisnak.

A hosszú papírok esetében egyfajta kiegyensúlyozottság figyelhető meg. A keresleti oldalt a globális hangulat vezérli (az optimizmus vevőket csalogatott ebbe a szegmensbe), ám mégsem látjuk a hozamok minden határon túli szakadását, miután vannak olyan szereplők is folyamatosan, akik szívesen kiszállnak az aktuális szinteken és inkább a kockázatok csökkentése mellett teszik le a voksukat. Hogy az ÁKK próbálkozik kötvényaukciókkal, azt üdvözöljük és a mai napon debütáló rendszert is jónak tarjuk, amely lehetőséget kínál a kibocsátható mennyiség növelésére, amennyiben az érdeklődés nagyobb a vártnál.

"2009 március végére 40 százalék fölé nőtt az államadósságon belül a devizakitettség, köszönhetően a forint kötvények visszavásárlásának, amelyet az ÁKK az IMF hitelkeretből finanszíroz. Ez az arány áprilisban még tovább nőhetett a további visszavásárlások és a 2009/E kötvény lejárata nyomán. Éppen ezért úgy véljük, hogy belátható időn belül nem kerül majd sor devizakötvény kibocsátásra. Mi hozhatna ebben változást? Ha valamilyen pozitív fordulat folytán a kockázati felárunk mondjuk a görögök szintjére csökkenne, akkor már olcsóbb lenne magunkat a tőkepiacról finanszírozni, szemben az IMF hitelkeretből való lehívásokkal. Egy ilyen fordulat nyilván a globális kockázatéhség növekedését jelentené, illetve legalábbis valamilyen olyan intézkedés húzódna mögötte, amely az ország adósságának megítélését kedvezőbbé teszi. Hogy el lehet-e képzelni ilyen intézkedést? Például a forint kötvények ECB repóképessége ilyen lehetne, igen komoly kockázati felár csökkenést hozhatna az erről való döntés, amely legalábbis egyelőre nem került le a napirendről" – hívja fel a figyelmet a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!