Az Egyesült Államokban ismét teret nyernek a kockázatos származékos papírok, a bankok mintha nem tanultak volna a pénzügyi válságból - írta a The Huffington Post hírportál kedden.
A származékos eszköz egyike lett a piszkos kifejezéseknek a hitelválság óta. Sok elemző nagyrészt ezeket az eszközöket tette felelőssé a hitelpiac tavaly őszi összeomlásáért, a Lehman Brothers bank csődbe meneteléért.
A washingtoni pénzügyminisztérium közlése szerint az amerikai kereskedelmi bankok 5,2 milliárd dollár profitra tettek szert 2009 második negyedévében a származékos papírokkal való kereskedésekből. Ez 225 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest.
A származékos eszközöket forgalmazó bankok száma elérte az 1100-at, ami 14 százalékos bővülés. A piacot négy bank ellenőrzi: a JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Bank of America és a Citibank kezében van a származékos eszközök 94 százaléka.
Az országos valutafelügyelet vezetőjének hitelkockázati ügyekkel foglalkozó helyettese szerint akármilyen mércével is mérik, a származékos eszközök jelentette hitelkockázat a bankrendszerben továbbra is nagyon magas.
Elemzők szerint a részben a különböző eszközök esetleges veszteségeinek kockázatát csökkenteni hivatott határidős és opciós ügyletek, swap és egyéb műveletek szabályozatlan, 600 billió dolláros piaca okozta a pénzügyi piaci válságot. A The New York Times korábban azt írta, éppen ez a származékos piac tette lehetővé 2008 előtt, hogy a bankok megfelelő tartalék nélkül korlátlan mértékben hiteleket bocsássanak ki.
Az Obama-kormány céljai közé tartozik a származékos ügyletek felügyelete, amit a pénzügyi szabályozók szigorításának részeként tervez bevezetni. A Wall Street azonban ellenáll, láthatóan visszatér a sokat bírált műveletekhez.
Paul Volcker korábbi Fed-elnök, aki jelenleg a Fehér Ház gazdasági tanácsadói testületét vezeti, a napokban a kongresszusban figyelmeztetett: az egyre összetettebb és az alapot jelentő vagyonértékhez képest hatalmas származékos piac kaotikussága korlátozza a pénzügyi piacok átláthatóságát.