2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államokban ismét teret nyernek a kockázatos származékos papírok, a bankok mintha nem tanultak volna a pénzügyi válságból - írta a The Huffington Post hírportál kedden.

Az Egyesült Államokban ismét teret nyernek a kockázatos származékos papírok, a bankok mintha nem tanultak volna a pénzügyi válságból - írta a The Huffington Post hírportál kedden.

A származékos eszköz egyike lett a piszkos kifejezéseknek a hitelválság óta. Sok elemző nagyrészt ezeket az eszközöket tette felelőssé a hitelpiac tavaly őszi összeomlásáért, a Lehman Brothers bank csődbe meneteléért.

A washingtoni pénzügyminisztérium közlése szerint az amerikai kereskedelmi bankok 5,2 milliárd dollár profitra tettek szert 2009 második negyedévében a származékos papírokkal való kereskedésekből. Ez 225 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest.

A származékos eszközöket forgalmazó bankok száma elérte az 1100-at, ami 14 százalékos bővülés. A piacot négy bank ellenőrzi: a JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Bank of America és a Citibank kezében van a származékos eszközök 94 százaléka.

Az országos valutafelügyelet vezetőjének hitelkockázati ügyekkel foglalkozó helyettese szerint akármilyen mércével is mérik, a származékos eszközök jelentette hitelkockázat a bankrendszerben továbbra is nagyon magas.

Elemzők szerint a részben a különböző eszközök esetleges veszteségeinek kockázatát csökkenteni hivatott határidős és opciós ügyletek, swap és egyéb műveletek szabályozatlan, 600 billió dolláros piaca okozta a pénzügyi piaci válságot. A The New York Times korábban azt írta, éppen ez a származékos piac tette lehetővé 2008 előtt, hogy a bankok megfelelő tartalék nélkül korlátlan mértékben hiteleket bocsássanak ki.


Az Obama-kormány céljai közé tartozik a származékos ügyletek felügyelete, amit a pénzügyi szabályozók szigorításának részeként tervez bevezetni. A Wall Street azonban ellenáll, láthatóan visszatér a sokat bírált műveletekhez.

Paul Volcker korábbi Fed-elnök, aki jelenleg a Fehér Ház gazdasági tanácsadói testületét vezeti, a napokban a kongresszusban figyelmeztetett: az egyre összetettebb és az alapot jelentő vagyonértékhez képest hatalmas származékos piac kaotikussága korlátozza a pénzügyi piacok átláthatóságát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!