4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rövidtávon igen, hoszzú távon nem. V_P elemzése az olajárról.

Eléggé úgy néz ki, hogy a mintegy 148-as ár egy jó időre a csúcsot fogja jelenteni. Nem hiszem, hogy a közeljövőben jelentősen is fölé tudnánk menni, hiszen 150 felett a jelenlegi gazasági hatékonyság mellett, illetve figyelembe véve a mostani gazdasági problémákat és az infláiós hatást már jelentős negatív hatásokkal jár a további emelkedés. Az olaj addig ment, amíg az "fájt" sokmindenkinek:
- az USA kormányzat félti a gazdaságát, ezért mindent megtesz, hogy az árakat kordában tartsa,
- világszerte nő az infláció, erodálva a reálvagyonokat és reáljövedelmeket, hiszen egy ilyen kiélezett világgazdasági versenyben a fejlett országokban nehéz béremeléseket kicsikarni: azaz csökken a fogyasztás,
- politikai átrendeződést is okoz szépen, gondoljunk csak a magabiztossá, már-már pökhendivé és beképzeltté váló orosz medvére... .


Elindult lefele az olaj, most kell ütni, most fordult a piac. Nem hiába jött ki Obama azzal az ötlettel, hogy az USA szabdítsa fel a stratégiai készletének 10%-át és töltse fel azt nehezebb, de olcsóbb olajjal, melyet azonban a profi amerikai finomítok könnyen lefinomítanak. Most kell nyomi lefele az olajat, mert most sok longos rezeg. Kína sem vesz olajat, hiszen a következő két hétben még autók sem fognak járni lassan az utakon, hogy így javítsanak a szünni nem akaró szmogon. Ott a kínálat (amit írtunk múltkor az olajjal teli keringő hajókkal) melyek egyre idegesebbek lesznek.

A fogyasztók recionalizálnak: odafigyelnek és lekapcsolják az áramot ha nem kell, magam is látom, hogy a városban (Bécs) egyre több a bringás, többen mennek tömegközlekedéssel, illetve képeznek csoportokat és beszállnak más mellé, hogy ne egyedül utazzon a kocsiban. És az USA-ban is ez van. Itt a nyári szünidő, sokan inkább a közelükben mennek el kempingezni, míg korábban szívesen ugrottak kocsiba és mentek el a hegyekbe.. . Eladják az SUV-ket és kicsi, keveset fogyasztó kocsikat vesznek. A legfontosabb, a pozitív feedback-loop. Azaz, a fogyasztó látja: igen, odafigyelek, és akkor tényleg le is csökken az olaj, benzin, gáz ára. És ez fontos, ez az, amit a régi bölcsesség is mond: "A magas olajárra a legjobb gyógyír a magas olajár".

A fogyasztókon felül a politika is lép - támadás minden fronton: csökkentik a "gonosz" spekulánsok szerepét az árképzésben, emelett egyre hangosabbak a szélsőséges vagy populista politikai erők, melyek az olajcégek profitja egy részének bezsebelését követelik (van benne valami..). Persze ez ahhoz vezetne, hogy ismét az állambácsi ülne rá, azaz még annyi új beruházás sem születne, mint eddig, hiszen a politikusok vért látnának, és csapolnák a profitot amíg lehet... .

Sokkal inkább kellene alternatívaként egy "olaj adóhoz" az, hogy pl. amely cég ezt el akarja kerülni, akkor a profitjának X%-át kapacitásbővítő, korszerűsítő illetve bizonyos alternatív energiás projektekbe kelljen fektetnie. Ki kellene használni az alkalmat, hogy ezt a sok pénzt ésszerűen fektessék be, és ne csak részvényeket vásároljanak vissza belőle, melynek hatásosságát amúgy is megkérdőjelezhetjük... . (lásd Miller-Modiglianai, melyet a Mol vezetősége láthatóan nem nagy ismer..).

Mi lesz az olajcégekkel, szénbányákkal és az olajárral?

Az olaj hamarabb lesz 100 mint 150 szerintem - persze egy Irán-háburú vagy egy nagy forgószél rövid távon sokmindenre képes lehet. Véleményem szerint legkésőbb 80-100 dollár közt fog stabilizálódni - ez a legpesszimistább várkozásom a következő időszakra. Ekkorra ugyanis jelentősen visszafogják majd a kínálatot, és az olimpia után Kína ismét vásárol majd. Nekik NAGYON sok kell és Indiának is a következő évtizedekre... . De egy végső nagy kiszállás még hiányzik az olajból.. . Ez olyan lefele csorgás a szememben... . Ami megvolt már a gáz árában (közel 14 dollárról leesett 8,5-re) az itt hiányzik.

Az év elején egyedül az olajcégekre voltunk pozitívak, ami nagyon bejött. Májusban valamikor letettem őket neutrálra (vissza lehet keresni, most nem ugrik be mikor volt pontosan)- talán kicsit korán, de a csúcsot nehéz elérni. Most ismét azon vagyok, hogy megnézem őket: az értékeltségük jó, csak a szentiment miatt esnek, hiszen MINDENKI nyakig ült bennük. Ennek a flowk-nak ki kell menniük belőle, most még hulló kés, de lassan csipegetni kell! CHK, OMV, NBR, BTU az indonéz BUMI mind olyan cégek, melyek lassan ismét érdekesek leszenk. Persze, ha az olaj még esik 100 irányába akkor még itt is lesz egy végső szórás, de tegyük fel őket már a radarra, hiszen lassan ismét jó befektetésekké válnak. Ez egy korrekció, a világnak sok olaj kell majd a következő évtizedekre, így a hosszú távú trend továbbra is felfele mutat... .

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!