Más előrejelzések szerint ugyanakkor Európa egésze - bruttó alapon számolva - a nemzetközi piacon az idén várhatóan valamivel kevesebb új szuverén adóssággal jelenik meg, mint tavaly.
A JP Morgan szerint a cég által azonos felzárkózó térségi csoportba vett magyar, lengyel, cseh, török, dél-afrikai és izraeli kötvénypiacra az idei első két hónapban nettó csaknem 13 milliárd dollárnyi új portfoliótőke érkezett külföldi intézményi befektetőktől.
A JP Morgan saját számításai szerint a januári nettó beáramlás e piaci csoportban 5,3 milliárd dollár, a februári 7,6 milliárd dollár volt.
A ház szerint a külföldi portfoliótőke-beáramlás ezekre az adósságpiacokra jó eséllyel az első negyedév végéig "robusztus" maradt.
Az idei eddigi beáramlások "oroszlánrésze" Lengyelországba érkezett a vizsgált csoporton belül, de a befektetők "kedvelik" Magyarországot és Törökországot is - áll az elemzésben.
A JP Morgan szerint az idei első negyedév egészében Magyarországon a külföldi intézményi befektetők hozzávetőleg nettó 350 milliárd forintnyi kormánykötvényt vásároltak. A szuverén forintkötvények külföldi tulajdonosi arányát a JP Morgan londoni szakértői jelenleg 26 százalék körülire teszik, megállapítva ugyanakkor, hogy ez még mindig jelentősen elmarad a pénzügyi válság előtt mért csúcspontoktól.
A lengyel piacon a külföldi portfolió-befektetők "nagy tételekben" vásárolnak a JP Morgan pénteki elemzése szerint. A ház kimutatta, hogy a külföldi befektetési társaságok januárban nettó 5 milliárd, februárban "hatalmas mennyiségű", nettó 9,9 milliárd zloty értékű lengyel állampapírt vettek. (1 zloty 68 forint).
A külföldi alapok - a piacon lévő teljes állami zlotykötvény-állomány 27 százalékát birtokolva - így most már a lengyel szuverén hazai adósság legnagyobb befektetői, megelőzve a bankokat - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.
A Standard & Poor's szerint a cég által adóskockázati besorolással ellátott 47 európai államadós 2011-ben bruttó 1199 milliárd euró értékű közepes és hosszú futamidejű új adósságot visz a piacra, 215 milliárd euróval kevesebbet a tavalyi 1414 milliárd eurós rekordnál.
A hitelminősítő szerint a visszaesés elsődleges oka az, hogy az európai kormányok az idén már jelentős költségvetési szigorító erőfeszítéseket tesznek.
A Standard & Poor's azzal számol, hogy a piacon lévő, kockázati besorolással ellátott teljes európai szuverén adósságállomány 2011 végéig 2,1 százalékkal 8400 milliárd euró közelébe emelkedik a tavalyi 8200 milliárd euróról. Az S&P számításai szerint az összesített európai piaci kötvényállomány értéke az idei év végére 42 százalékkal lesz magasabb a 2005-ben mért szintnél.
A hitelminősítő várakozása szerint Görögország és Írország az idén sem fér hozzá a nemzetközi hitelpiachoz, és továbbra is az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásaiból fedezi finanszírozási igényeit.
A Standard & Poor's ugyanakkor azt jósolja, hogy a piacon idén megjelenő új európai adósság 70 százalékát az euróövezeti tagállamok bocsátják ki.
Az előrejelzés szerint az idén várható új európai kötvénykibocsátások 55 százalékát a lehető legjobb, "AAA" besorolással ellátott szuverén adósok hajtják végre - ebbe a kategóriába tartozik például Németország és Franciaország -, a közepes befektetői "BBB" osztályzati kategóriára - amelybe Magyarország is tartozik - 4 százalék jut.
MTI