A hétvégén Washingtonban ülésezik a világ hét vezető gazdasági hatalma, a japán pénzügyminiszter bejelentette, hogy egy globális mentőcsomag ötletét fogja felvetni kollégáinak. A gazdaságilag legerősebb országok így tudnának segíteni azoknak az államoknak, melyeket súlyosan érint a hitelválság.
"Japán fel akarja mérni, hogy mit tehet azért más országokkal közösen, hogy feltőkésítse a bankokat" - nyilatkozta a japán pénzügyminiszter az állami tévében. A terv részleteiről egyelőre nem beszélt Shoichi Nakagawa, azt viszont kiemelte, hogy országának van már tapasztalata a válság elhárításában, hiszen a kilencvenes években is sikerült átvészelnie a gazdasági válságot.
A távol-keleti ország pénzügyi vezetője példát szeretne mutatni a világ többi vezető országának azzal, hogy pénzt pumpál a bankokba, ezzel növelve a likviditást. A Bank of Japan csütörtökön már bejelentette, hogy minden eddiginél nagyobb hitelkeretet biztosít az ország bankjainak, a hitelválság egy néhány hete történt elfajulása óta már 250 milliárd dollárjába került a jegybanknak a bankok feltőkésítése.
Az amerikai kormány csütörtökön már azt fontolgatta, hogy a múlt hét végén elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag keretében nem csak a bankok megbízhatatlan hiteleit vásárolnák fel, hanem kisebbségi tulajdonrészt is vennének a bajba jutott pénzintézetekben. Nagy-Britanniában már a hét első felében döntöttek arról, hogy az állami segítség fejében a bankok kisebbségi tulajdonrésze a kormány kezébe kerülhet.
Japán most azt tervezi, hogy az eddigi nemzeti mentőcsomagok mellett egy globális alapot is létrehoznának, melyből a bajba jutott országokat segítenék ki.