10 137 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,66 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értéknél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 0,87 százalékot javított, míg a Shanghai Composite 0,02 százalékkal kapaszkodott feljebb. Nem mindenhol volt ilyen optimista a hangulat: a dél-koreai Kospi néhány pontos mínuszban zárt, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,27 százalékos lecsorgással fejezte be a pénteki kereskedést.
Az amerikai hatóságok csütörtökön jelentették be, hogy az ADP munkaerőpiaci index a várt 70 ezer helyett 157 ezer új munkahelyet jelez júniusra, azaz a magánszféra ennyi állást teremtett egy hónap alatt. Pénteken magyar idő szerint a részletes munkaerőpiaci adatokat közlik a tengerentúlon, azonban a tegnapi adat fényében a szakértők pozitív meglepetésre számítanak az előzetes várakozáshoz képest.
A piaci hangulatot az is javította, hogy az Európai Központi Bank elnöke a tegnapi kamatemelést követő sajtótájékoztatón bejelentette, hogy ezentúl a portugál kötvényeket is feltétel nélkül elfogadják fedezetként. Eddig csak a görög papírokra volt hasonló szabály érvényben, azonban az elmúlt napokban egyre erősödtek a portugálokkal kapcsolatos feszültségek, ezért döntött így az EKB. A lépés erősítette a kockázatvállalási kedvet, így optimizmust hozott a piacra.
Ázsiában a következő napok legfontosabb eseménye a kínai inflációs adat holnapi megjelenése lesz. Az ország statisztikai hivatala eredetileg csak a jövő héten közölte volna a júniusi adatot, végül előrehozták. Az elemzők többsége arra számít, hogy a májusi 5,5 százalékról 6 százalék fölé nőtt a pénzromlás üteme a múlt hónapban.
Japánban főleg az exportra termelő cégek voltak a pénteki nap nyertesei a dollár erősödésének köszönhetően, többek között az autógyáraknak volt jó napjuk. A Suzuki papírjai például 1,8 százalékkal erősödtek, a Toyota 1,32 százalékkal, a Mitsubishi pedig 1,94 százalékkal kapaszkodott tegnapi értéke fölé. Mellettük a kiskereskedelmi részvények és a nyersanyagcégek voltak a nap nyertesei.
mfor.hu