8863 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,44 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értékénél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 0,39 százalékos pluszba kapaszkodott fel, míg a kínai piac ma sem nyitott ki, majd jövő hétfőn pótolja be egyhetes lemaradását. 0,12 százalékos emelkedéssel fejezte be a napot a dél-koreai Kospi index, miközben a tajvani piacon 0,11 százalékos volt a javulás.
A japán piac napközben visszaesett miután a Bank of Japan változatlanul hagyta eszközvásárlási programját és az alapkamatot, vagyis a jelek szerint egyelőre felhagyott a további monetáris lazítással. A pesszimista hangulatot aztán a nap végére kiheverte a Nikkei. A többség egyébként arra számított, hogy változatlanul hagyja a kondíciókat a japán jegybank, azonban a héten több olyan spekuláció is megjelent, mely az eszközvásárlási program kiterjesztéséről szólt, így sokaknak csalódást okozott a döntés.
A lépés után a dollár gyengült a jennel szemben, ez pedig főleg az exportra termelő japán cégek profitjának tett rosszat. A Nikon a nap végére 4,81 százalékkal zuhant vissza, míg a Sharp 2,75 százalékos mínuszban fejezte be a hetet, a Honda pedig 0,45 százalékos lecsorgással zárt.
A hangulat optimistára fordulása egyébként az amerikai tőzsdék csütörtöki teljesítményének volt köszönhető, a Wall Streeten a vártnál jobb heti munkanélküliségi adatoknak örültek a befektetők. Emellett a piac a ma délután megjelenő szeptemberi munkanélküliségi statisztikákra vár, melyek hosszabb távon is meghatározhatják a hangulatot.
A nyersanyagárak, elsősorban az ipari fémek árának emelkedése jó hatással volt az ázsiai piacokra, hiszen az ausztrál Newcrest Mining például 3,12 százalékkal erősödött a nap végére, míg a Sumitomo Metal Mining 4,89 százalékkal ugrott meg Tokióban. Hongkongban az Aluminium Corp. of China árfolyama 2,83 százalékkal emelkedett, míg a Citic Pacific 4,36 százalékos ugrással állt a nap második felében, a Zijin Mining Group pedig 3,18 százalékkal drágult.
mfor.hu