3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,29 százalékos csökkenéssel, 17 857,42 ponton zárt csütörtökön.

A részvénypiac forgalma 15,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.

Králik István, a KBC Securities üzletkötője azt mondta: az első negyedév utolsó kereskedési napját a BUX-kosár második negyedévtől érvényes átsúlyozása határozta meg. Ez az OTP-részvények eladásával, illetve áresésével járt együtt, mivel a bank papírjainak súlya viszonylag jelentős mértékben csökken a Budapesti Értéktőzsde részvényindexének kosarában. Az indexet követő alapok ilyenkor a növekvő súlyú részvényekből vesznek, a csökkenő súlyúakból viszont eladnak.

Králik István szerint emellett a ciprusi helyzet okozta feszültségek sem múltak még el. A fejlett piacok azonban pluszban zártak, így a hazai tőzsde gyengélkedése nagyobb részben a BUX-kosár átsúlyozása miatti mozgásoknak köszönhető - mondta.

Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője szerint rossz hangulatú nap volt a tőzsdén, a szokásosnál nagyobb forgalom mellett csökkenéssel zárt a BUX. A reggeli mínuszok után az európai tőzsdéken erősödés indult, a magyar börze azonban a nap folyamán nem tudott annyit emelkedni, hogy pozitívba forduljon.

A szakember nehezen magyarázhatónak tartja az OTP jelentős értékvesztését. A lehetséges okok között Varjú Péter is említette a BUX-kosár átsúlyozását, de szerinte azok a hírek is elbizonytalaníthatták a piacot, amelyek szerint az év első két hónapjában a várt tranzakciós adónak csak a fele folyt be. Hozzátette azt is: egy nagy külföldi intézményi eladó volt, amely jelentős számú OTP-részvényt dobott piacra. A nap folyamán a Mol és a Magyar Telekom pozitív, az Egis és a Richter pedig enyhén negatív tartományban volt.

A Mol 400 forinttal, 2,45 százalékkal 16 695 forintra erősödött, 1,3 milliárd forintos forgalomban.

Az OTP-részvények ára 132 forinttal, 2,99 százalékkal 4285 forintra csökkent, forgalmuk 11,0 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,73 százalékkal 413 forintra nőtt, forgalma 982,4 millió forint volt.

A Richter-papírok árfolyama 25 forinttal, 0,08 százalékkal 33 215 forintra esett, a részvények forgalma 1,8 milliárd forintot ért el.

A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 266,1 millió forintos forgalom mellett 600 forinttal, 3,23 százalékkal 18 000 forintra gyengült.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 971,31 ponton zárt csütörtökön, ez 6,63 pontos, 0,68 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!