Szerencséje volt kedden a tokiói tőzsdének, ugyanis a kereskedési szünnap miatt 10 000 pont felett tudott maradni. Elnézve a többi mutató teljesítményét, egyáltalán nem biztos, hogy akkor is sikerült volna ez a bravúr, ha kinyit a piac. A hongkongi Hang Seng például 2,62 százalékkal esett vissza hétfői értéke alá, a Shanghai Composite pedig 1,94 százalékot veszített értékéből. Ehhez képest Szöulban még örülhettek a 0,79 százalékos mínuszban és Tajvanon a 0,55 százalékos lecsorgásnak.
Előzetesen arra lehetett számítani, hogy erősödni fognak a világ tőzsdéi azt követően, hogy vasárnap hosszas unszolás után Írország elfogadta az EU és az IMF segítségét. Azonban hamar a többi eladósodott európai ország került a célkeresztbe: elsősorban Portugália miatt aggódnak a piacok, de sokak szerint potenciálisan bajba kerülhet Spanyolország, Olaszország, illetve Görögország is.
A Yahoonak nyilatkozó elemző szerint az európai adósságválság arra késztetheti a befektetőket, hogy egy ideig az oldalvonalon kívülről szemléljék a piacon zajló eseményeket. Az újabb és újabb pletykák folyamatos nyomást gyakorolnak az euróra, a dollárt pedig erősen tartják, ami kedvezőtlen a részvénypiacok szempontjából.
A kínai tőzsde átlagon felüli bukása részben annak volt köszönhető, hogy az elmúlt hetek eseményei alapján egyre többen vélik úgy, hogy Peking további lépéseket fog tenni az infláció lehűtése érdekében, ezek pedig várhatóan lassítják majd a gazdasági növekedést. Legutóbb múlt pénteken döntött a kínai jegybank arról, hogy 50 bázisponttal megemelje a bankok számára előírt kötelező tartalékráta mértékét, ezzel próbálva visszafogni a hitelezést.
mfor.hu