9603 ponton állt a hétfői kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,39 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,28 százalékot javított, míg a Shanghai Composite 0,99 százalékkal kapaszkodott pénteki értéke fölé. 0,77 százalékos pluszban volt a kereskedés második felében a dél-koreai Kospi, a tajvani részvénypiacon pedig 0,31 százalékos volt a javulás.
Elsősorban a vállalatok kiadásairól, illetve a feldolgozóipari megrendelésekről jelentek meg pozitív adatok a tengerentúlon, ezek erősítették az optimista hangulatot. Érdekesség viszont, hogy az arany ára továbbra is csúcsközelben van, elérte az 1300 dollárt, a menekülőeszköz iránti nagy kereslet pedig nem éppen a gyors gazdasági kilábalás előjele.
Sok elemző a héten várja a fordulatot a nemzetközi részvénypiacoktól: kedden az amerikai fogyasztói bizalom, csütörtökön pedig a második negyedéves gazdasági növekedés adata okozhat csalódást a befektetőknek. Japánban szintén fontos adatok jönnek a következő napokban, például szerdán az üzleti bizalom indexe.
Hétfőn Tokióban ismét az exportőrök vezették az emelkedést, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a japán jegybank ismét beavatkozik majd a devizapiacon a jen gyengítése érdekében. Az elmúlt egy hónapban a japán deviza 15 éves csúcsra erősödött a dollárral szemben, ez pedig negatívan érintette a kivitelre termelő cégeket, ezért a gazdasági növekedés védelme érdekében a japán jegybank a jen gyengítése mellett döntött.
Szöulban a Hyundai árfolyama 1,9 százalékkal esett vissza napközben, miután az autógyár bejelentette, hogy majdnem 140 ezer Sonata típusú autót hív vissza gyártási hiba miatt. A kérdéses járműveket a hírek szerint az amerikai piacon értékesítették.
mfor.hu