3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kongresszus tegnap elutasította a kormány mentőcsomagját, azonban abban szinte mindenki egyetért, hogy valamit tenni kell. Több lehetőség is van a döntéshozók előtt, kérdés, hogy ezek közül melyik valósulhat meg.

Tegnap a Wall Streeten látható volt, hogy milyen következményei vannak a mentőcsomag elutasításának: zuhanó részvényárak, bizonytalanság, káosz. Ha a további gondokat el akarják kerülni, akkor kénytelenek lesnek valamilyen új csomagot kitalálni a bankok megmentésére. Elvileg a kormánynak lehetősége van a kongresszus megkerülésével is beavatkozni, de még arra is van négy nap, hogy keresztülnyomjanak egy új tervet a képviselőkön.

A legkézenfekvőbb megoldás az lenne, ha egy hasonló csomagról kezdenének el tárgyalni a kongresszusi képviselők és a kormány. Így akik tegnap elutasították a tervet, átgondolhatnák döntésüket látva annak következményeit. ugyanezt a csomagot még egyszer nem terjeszthetik be a kongresszus elé, de apróbb módosításokkal megszavaztathatják megint a képviselőket. Erre azonban kevés az esély, valószínűbbnek tűnik, hogy nem lesz mindent átfogó óriási mentőcsomag a tegnapi elutasítás után.


Ezt a forgatókönyvet gyengíti, hogy a kongresszus már csak a héten ülésezik, utána legközelebb csak a novemberi elnökválasztás után lesz lehetőség bármit is elfogadtatni. Egyes szakemberek szerint a tegnapi elutasítás is annak szólt, hogy a képviselők már nem akarnak a tervről dönteni a választás előtt.

További alternatíva lehet, hogy feldarabolják a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot, és a kongresszus megkerülésével a Fed-en keresztül segítenek a bajba jutott cégeknek. Eddig is volt példa hasonlóra, elég csak az AIG-nek juttatott 85 milliárd dollárt említeni. Elképzelhető, hogy a más bevett módszerhez folyamodnak: a kisebb cégeket hagyják veszni, mint például a Lehman Brotherst, a nagyokat viszont a Fed megmenti, mint az AIG-t. A Fed-nek elvileg lehetősége van, hogy további likviditással segítse a piacot, felvásároljon kintlevőségeket, és ehhez még a kongresszus jóváhagyása sem kell.

A tegnapi elutasítás várhatóan újabb csődökhöz vezethet, és ez már nem csak a pénzügyi cégeket érintheti. Campbell Harvey, a Duke Egyetem professzora úgy véli, hogy a következő hat hónapban 750-1000 cég mehet csődbe a hitelválság miatt. Ezek jórészt kisebb cégek, de vélhetően a nagyokat sem kímélné a válság. A kormánynak elvileg van arra is lehetősége, hogy ezeknek a cégeknek közvetlenül, a kongresszus beleegyezése nélkül juttasson pénzt.

Elképzelhető az is, hogy a bankok megsegítése mellett a kormány a szabályozást is szigorítja majd. Az egyik lehetséges alternatíva, hogy a nyolcvanas évek végén látott Resolution Trust Corp-hoz hasonló állami cég jön létre, mely felvásárolja majd a bankok megbízhatatlan hiteleit.

Összegzésként az kijelenthető, hogy a tegnap látottak után kevés az esély arra, hogy egy átfogó mentőcsomagot fogadjon el a kongresszus. Ha a kormány mindenképpen meg akarja menteni a bankokat, akkor valamilyen alternatív megoldás után kell néznie, például a Fed-en keresztül kell hitelt nyújtania a cégeknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!