Néhány hete még 228-nál állt a forint az euróval szemben, azóta viszont úgy tűnik, hogy megállíthatatlanul gyengül a magyar deviza. Ennek több oka van: a dollár erősödése és a régiós devizák gyengülése is a forint gyengülésének irányába mutatnak. A technikailag és pszichológiailag fontos 240-es szint akár még ma eleshet a devizapiacon.
"A 240-es szint azért különösen fontos, mert korábban ez volt a sáv alja, mielőtt a Magyar Nemzeti Bank eltörölte az árfolyamsávot. Éppen ezért vélhetően komolyabb stop loss-megbízások vannak ennél a szintnél." - mondta el kérdésünkre Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.
A szakember szerint a következő napokban 242-243 lehet a gyengülés vége, de a 240-es szint elesése valószínűnek tűnik. Tegnap a vártnál jobb második negyedéves GDP-adat is csak rövid ideig tudta erősíteni a forintot, Buró Szilárd szerint az utóbbi hetekben inkább a régiós mozgások irányították a forint árfolyamát.
"A forint mostani gyengülése akkor kezdődött, amikor a cseh jegybank monetáris tanácsának egyik tagja amellett foglalt állást, hogy túl erős a cseh korona, és kamatemelést is kilátásba helyezett. Azóta a cseh korona és a lengyel zloty folyamatosan gyengült, a dollár pedig erősödött az euróval szemben, ez is a forintot gyengíti" - véli az Equilor elemzője.
Buró Szilárd szerint jelenleg nincs reális szintje a forintnak, várhatóan most a gyengülés irányába fog kicsit túllendülni, év végére viszont 235-236 körüli szintet valószínűsít a szakember. Az elemző hozzátette azt is, hogy a januári szlovák eurócsatlakozás várhatóan már nem lesz hatással a forintra, rövidtávon a cseh korona árfolyammozgása, hosszú távon pedig a dollár befolyásolhatja a forint árfolyamát.
Buró Szilárd szerint ha tartós lesz a dollár erősödése, akkor a forint is tovább gyengülhet. Ma délelőtt 239,25 forintba került egy euró, míg a dollárért 162,41 forintot kellett fizetni. Az amerikai deviza délelőttre 1,4726-ig gyengült az euróval szemben