22 737 ponton fejezte be a napot a BUX index, ez 1,81 százalékkal alacsonyabb volt a hétfői záróértéknél. A forgalom kifejezetten magas volt, a zárásig majdnem 30 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a legnagyobb vesztes az OTP és az Egis volt az újabb kormányzati sarcok után. A bankpapírok 5679 forintig estek vissza a kereskedés végére, ami 3,42 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi szintnél. Ez jórészt annak köszönhető, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ma egyértelművé tette: nem két, hanem három évre szól a bankadó. Eközben a Mol megúszta a napot 0,13 százalékos gyengüléssel, 23 770 forinton zárt, míg a Magyar Telekom egy forinttal még feljebb is tudott kapaszkodni.
Rossz napjuk volt a gyógyszergyártóknak is, hiszen a kormányzati csomag egyik sarkalatos pontja a gyógyszerkassza költségvetésének a megvágása lehet. Ennek megfelelően elsősorban az Egist ütötték, melynek komolyabb piaca van Magyarországon. A cég részvényeiért 19 270 forintot adtak a nap végén, ez 6,46 százalékkal volt alacsonyabb, mint tegnap. A szektortárs Richter 2,42 százalékos gyengülést követően 37 050 forinton fejezte be a kereskedést.
Gyengült a forint is a nap második felére a bankközi devizapiacon: a délutáni 272,90-es euróárfolyam 0,82 százalékkal volt magasabb a tegnapinál, a reggeli 270 körüli szintet pedig ennél is többel haladta meg. A dollárral szemben 197,10-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 211,88 forinton állt a nap második felében.
A vezető európai részvénypiacok is lefordultak délutánra: a londoni FTSE már 0,96 százalékkal tegnapi értéke alatt állt, a frankfurti DAX pedig 0,92 százalékos mínuszban volt nem sokkal a zárás előtt. Régiónkban a varsói WIG 20 0,9 százalékot veszített értékéből. A Wall Streeten is enyhe pesszimizmussal kezdődött a nap: az első pár óra után a Dow 0,12 százalékos gyengülést mutatott, a S&P pedig 0,23 százalékos lecsorgással kezdte a napot.
mfor.hu