3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar alapkamatra vonatkozó üzletek arra utalnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank a következő három hónapban kamatemelésre fog kényszerülni a forint védelme érdekében - olvasható a Bloomberg cikkében. A jegybanknak arra is figyelnie kell, hogy a devizában felvett államadósság törlesztése ne ugorjon meg jelentősen, ezen is segíthet egy kamatemelés, ami a forint erősödését hozhatja.

A Bloomberg adatai szerint a piaci szereplők a kontraktusok alapján jelenleg azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy az MNB a következő három hónapban 50 bázisponttal 10 százalékra emeli majd az alapkamatot. Két hete a várakozások még arról szóltak, hogy 25 bázispontos vágás jöhet és 9,25 százalék lehet a kamat negyed év múlva.

A Citigroup szakemberei is arra hívták fel a figyelmet, hogy a közép-kelet-európai országoknak szem előtt kell tartaniuk devizájuk gyengülését, mivel túlzott leértékelődés esetén jelentősen nőhetnek devizában való fizetési kötelezettségeik. A Morgan Stanley elemzése szerint hazán ebből a szempontból különösen nehéz helyzetben van, mivel a rövid távú devizában törlesztendő adósság jelenleg az ország devizatartalékainak 105 százalékát teszi ki - olvasható a Bloomberg összefoglalójában.

A magyar államnak, a fogyasztóknak és a hazai vállalatoknak tavaly szeptemberben 26 milliárd dollárnyi olyan devizaadósságuk volt, ami egy éven belül lejár, ez az ország devizatartalékainak 105 százaléka - olvasható a Morgan Stanley összeállításában. A szakemberek szerint éppen ezért lenne égető, hogy erősödjön a forint, ugyanis az jelentősen csökkenthetné a devizában való fizetési kötelezettséget.

Az elemzők hasonló folyamatokra hívják fel a figyelmet a környező országokban is, Csehországban az adatok szintén kamatemelést valószínűsítenek a következő három hónapban, a jelenlegi 1,75 százalékról 2 százalékra emelkedhet az alapkamat.


A magyar, a lengyel, a cseh és a román jegybank hétfőn délután hasonló tartalmú közleményt jelentettek meg a devizák leértékelődésével kapcsolatban. Az MNB által kiadott nyilatkozat azt hangsúlyozza, hogy a jelenlegi helyzetben indokolt a régiós devizák bizonyos fokú leértékelődése, azonban szerintük ez már túllőtt a kívánatos határon. A magyar jegybank hangsúlyozza, hogy a Nyugat-Európában elfogadott gazdaságélénkítő csomagok hatására nőni fog a kereslet az ország fő exportpiacain a magyar termékek iránt.

A közös fellépés hatására a forint és a többi régiós deviza meredek erősödésbe kezdett hétfőn a nap második felében. Kedden délelőtt kisebb kilengésekkel a 296-298-as sávban kereskedtek az euróval. Kora délután egy euróért 298,10 forintot kellett adni, ez kimondottan kedvező ahhoz képest, hogy egy hete még a 310-es árfolyamot ostromolta a forint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!