A BUX 21446,58 ponton zárt csütörtökön, az előző héthez képest 228,31 ponttal, 1,08 százalékkal nőtt az értéke. Az index december eleje óta a tavaly év végi, 21227,01 pontos záró értéke közelében mozog, jelenleg annál 219,57 ponttal magasabban áll. A BÉT forgalma rendkívül alacsony, 29,32 milliárd forint volt a héten, közel fele annyi, mint az előző héten, amikor 56 milliárd forint étékben születtek üzletek. Egyedül szerdán kúszott a Budapesti Értéktőzsde forgalma a 10 milliárd forint fölé, csütörtökön épp, hogy elérte az 5 milliárd forintot.
Jelentősebb árfolyam-növekedés csupán szerdán volt tapasztalható, akkor 1,79 százalékkal nőtt a BUX. Hétfőn stagnált, kedden és csütörtökön esett a Budapesti Értéktőzsde iránymutató indexe. Hétfőn a monetáris tanács 25 bázisponttal 5,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a 3 százalékos célt tartósan meghaladó inflációra, illetve a felfelé mutató inflációs kockázatokra tekintettel. Jelezte továbbá, hogy a következő hónapokban az inflációs kockázatok mérlegelése alapján dönt a kamatemelés szükségességéről. Bár a kamatemelés nem hatott a részvénypiacokra, a forint gyengült.
A nyugat-európai és amerikai tőzsdéket a héten alapvetően optimista hangulat jellemezte. A héten több kedvező amerikai makrogazdasági adat is nyilvánosságra került. A pozitív trenden még az sem változtatott, hogy a Moody's kedden bejelentette, leminősítési felülvizsgálat alá helyezte Portugáliát. A Fitch csütörtökön, az európai kereskedés zárása után Portugália hosszú futamidejű külső és hazai államadósság besorolását az eddigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz"-ra rontotta.
Vállalati hírek tekintetében meglehetősen eseménytelenül telt a december 20-i hét. A Mol többségi tulajdonában lévő szlovák vegyipari vállalat, Slovnaft hétfőn több mint kilenc millió eurós büntetést kapott a szlovák versenyhivataltól 2005-ben és 2006-ban követett, az ügyfelek érdekeit sértő diszkriminatív árpolitikájáért. A magyar olajipari vállalat érdekeltsége, a horvát INA szerdán jelentette be, hogy Szíriában gáz próbakitermelését kezdte meg a hónap elején. A vállalat közleményében úgy fogalmazott: ennek köszönhetően jelentősen növekszik a cég kapacitása, és javul a pénzügyi helyzete is.
A vezető részvények vegyesen változtak: a Richter és a Mol erősödött, a Magyar Telekom, az Egis és az OTP pedig egy százaléknál többet esett. A csonka kereskedési hét során kiemelkedő mértékben nőtt a Mol árfolyama.
Az OTP árfolyama 69 forinttal, 1,31 százalékkal 5181 forintra mérséklődött. A Mol 4,97 százalékkal erősödött, 20470 forinton zárt csütörtökön. A Magyar Telekom részvények 1,54 százalékot veszítettek értékükből, 512 forintra csökkent az árfolyamuk.
A Richter árfolyama 695 forinttal, azaz 1,65 százalékkal 42700 forintra nőtt. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis az elmúlt hetek erősödése után 1,92 százalékkal gyengült, 20395 forinton zárta a hetet.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 29,87 ponttal, 1,52 százalékkal 1931,08 pontra csökkent.
MTI