3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erősödtek a részvények az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a forgalom az év végi ünnepek előtt rendkívül alacsony volt a részvénypiacon. Pénteken szünetelt a kereskedés.

A BUX 21446,58 ponton zárt csütörtökön, az előző héthez képest 228,31 ponttal, 1,08 százalékkal nőtt az értéke. Az index december eleje óta a tavaly év végi, 21227,01 pontos záró értéke közelében mozog, jelenleg annál 219,57 ponttal magasabban áll. A BÉT forgalma rendkívül alacsony, 29,32 milliárd forint volt a héten, közel fele annyi, mint az előző héten, amikor 56 milliárd forint étékben születtek üzletek. Egyedül szerdán kúszott a Budapesti Értéktőzsde forgalma a 10 milliárd forint fölé, csütörtökön épp, hogy elérte az 5 milliárd forintot.

Jelentősebb árfolyam-növekedés csupán szerdán volt tapasztalható, akkor 1,79 százalékkal nőtt a BUX. Hétfőn stagnált, kedden és csütörtökön esett a Budapesti Értéktőzsde iránymutató indexe. Hétfőn a monetáris tanács 25 bázisponttal 5,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a 3 százalékos célt tartósan meghaladó inflációra, illetve a felfelé mutató inflációs kockázatokra tekintettel. Jelezte továbbá, hogy a következő hónapokban az inflációs kockázatok mérlegelése alapján dönt a kamatemelés szükségességéről. Bár a kamatemelés nem hatott a részvénypiacokra, a forint gyengült.

A nyugat-európai és amerikai tőzsdéket a héten alapvetően optimista hangulat jellemezte. A héten több kedvező amerikai makrogazdasági adat is nyilvánosságra került. A pozitív trenden még az sem változtatott, hogy a Moody's kedden bejelentette, leminősítési felülvizsgálat alá helyezte Portugáliát. A Fitch csütörtökön, az európai kereskedés zárása után Portugália hosszú futamidejű külső és hazai államadósság besorolását az eddigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz"-ra rontotta.

Vállalati hírek tekintetében meglehetősen eseménytelenül telt a december 20-i hét. A Mol többségi tulajdonában lévő szlovák vegyipari vállalat, Slovnaft hétfőn több mint kilenc millió eurós büntetést kapott a szlovák versenyhivataltól 2005-ben és 2006-ban követett, az ügyfelek érdekeit sértő diszkriminatív árpolitikájáért. A magyar olajipari vállalat érdekeltsége, a horvát INA szerdán jelentette be, hogy Szíriában  gáz próbakitermelését kezdte meg a hónap elején. A vállalat közleményében úgy fogalmazott: ennek köszönhetően jelentősen növekszik a cég kapacitása, és javul a pénzügyi helyzete is.

A vezető részvények vegyesen változtak: a Richter és a Mol erősödött, a Magyar Telekom, az Egis és az OTP pedig egy százaléknál többet esett. A csonka kereskedési hét során kiemelkedő mértékben nőtt a Mol árfolyama.

Az OTP árfolyama 69 forinttal, 1,31 százalékkal 5181 forintra mérséklődött. A Mol 4,97 százalékkal erősödött, 20470 forinton zárt csütörtökön. A Magyar Telekom részvények 1,54 százalékot veszítettek értékükből, 512 forintra csökkent az árfolyamuk.

A Richter árfolyama 695 forinttal, azaz 1,65 százalékkal 42700 forintra nőtt. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis az elmúlt hetek erősödése után 1,92 százalékkal gyengült, 20395 forinton zárta a hetet.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 29,87 ponttal, 1,52 százalékkal 1931,08 pontra csökkent.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!