9694 ponton állt a keddi kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,39 százalékkal alacsonyabb volt a hétfői záróértéknél. A hongkongi Hang Seng szintén 0,39 százalékot veszített a nap második felére, a Shanghai Composite pedig 0,78 százalékkal esett vissza. Pozitív volt viszont a hangulat Szöulban, a Kospi 0,26 százalékkal feljebb tudott kapaszkodni, miközben a tajvani tőzsde vezető indexe 0,18 százalékkal araszolt feljebb.
A pesszimistába forduló nemzetközi hangulatban az olaj ára is lefordult, az arany viszont új történelmi rekordot ért el 1400 dollár feletti unciánkénti árral. A befektetők egy része továbbra is a nemesfémet tartja a legbiztonságosabb befektetésnek, ezért a részvénypiac megingások automatikusan áremelkedéssel járnak.
A komolyabb szárnyalás a múlt hét közepén kezdődött a világ tőzsdéin, amikor a Fed bejelentette, hogy a következő nyolc hónapban összesen 600 milliárd dollár értékben vesz állampapírokat, hogy élénkítse a gazdaságot. Pénteken aztán már látszottak a kifulladás jelei, majd hétfőn Európában és az Egyesült Államokban is enyhe korrekció kezdődött. Ennek egyik oka, hogy a befektetők most teszik pénzzé a néhány napos szárnyalás alatt elért profitjukat.
Ráadásul hétfőn az esetleges újabb európai adósságválság lehetősége aggasztotta a befektetőket: Írország tízéves kötvényeinek hozama 7,5 százalék fölé emelkedett, amivel lényegében már az Eu és az IMF segítségét árazta be a piac. Az ország CDS-felára 600 bázispont fölé nőtt, a jelek szerint elkerülhetetlen lesz valamilyen mentőcsomag az írek számára.
mfor.hu