4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Nemzetközi Vautaalap (IMF) általában afrikai és kelet-ázsiai országokat szokott támogatni hitellel, azonban most a hét elején szóba került, hogy több kelet-európai ország - köztük hazánk - is segítséget kérne a hitelválság miatt. Persze ettől mi még nem leszünk egy szinten Szudánnal vagy Zimbabwéval, de a nemzetközi szervezet hitelesebb, mint a magyar kormány.

Az utóbbi napokban felkapott téma lett, hogy végső esetben az IMF nyújtana segítséget Magyarországnak, illetve más európai államoknak a hitelválság miatt, azonban fontos leszögezni, hogy hivatalosan hazánk még nem folyamodott hitelért a nemzetközi szervezethez. Így egyelőre nem lehet azt mondani, hogy Afrika szintjére süllyedtünk volna gazdaságilag, mindössze a befektetőket akarja megnyugtatni a kormány azzal, hogy az IMF-et maga mellé állította.

"Muszáj azt mutatni, hogy mi ugyanolyan jók vagyunk, mint az eurozóna országai, ezért kérte a kormány, hogy az IMF adjon ki közleményt arról, hogy Magyarország mellé áll" - nyilatkozta az mfor.hu kérdésére Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Azzal ugyanakkor egyetért, hogy ez kétélű fegyver, mivel ha az országot az IMF-fel említik egy lapon, abból mindenki arra következtet, hogy nagy a baj.

"A magyar kormány nem kért hitelt az IMF-től, mindössze annak deklarálását, hogy mi is európai ország vagyunk, minket is megsegítenek, ha kell. Ez lényegében egy viszontgarancia a szervezet részéről" - tette hozzá Király Júlia. Szerinte erre azért volt szükség, mert a magyar kormány garanciáját már nem nagyon fogadják el a világban. "Ha mondjuk a német kormány bejelenti, hogy garanciát vállal a bankbetétekre, akkor azzal meg tudja nyugtatni a befektetőket, a magyar kormány esetében viszont ez nem ilyen egyszerű" - vázolta a helyzetet a jegybank alelnöke.

Szerinte a félreértések abból adódtak, hogy az IMF nem mondta ki nyíltan, hogy nem hitelnyújtásról van szó. "Külön kértük a Valutaalapot, hogy a Magyarországgal kapcsolatos közleményét különítse el a szokásos határozatoktól, a közvélemény szemében mégis összemosódott a kettő" - tette hozzá Király Júlia. Szerinte egyébként erősítheti az ország iránti bizalmat, hogy az IMF nyíltan kiállt hazánk mellett, és kilátásba helyezte, hogy szükség esetén kész beavatkozni.

Az IMF 1947-ben kezdte meg működését, hazánk 1982 óta tagja a szervezetnek. A kilencvenes években volt már rá példa, hogy Magyarország hitelt vett fel a szervezettől. A kilencvenes évek elején a rendszerváltozás után kaptunk kölcsönt, illetve legutóbb 1996-ban kötött a magyar kormány elővigyázatossági hitelmegállapodást az IMF-fel. Akkor az 1995-ös stabilizációs csomag finanszírozása miatt biztosította be magát az ország, de tényleges hitellehívás nem történt. Jelenleg nincs tartozásunk a Valutaalappal szemben, mivel 1998-ban minden korábbi hitelét visszafizette az ország.

A Valutaalapba minden tagország egy meghatározott kvótarendszer alapján fizet be bizonyos összeget, a kvóta nagyságától függ a lehívható hitel összege is. A tagországok maximum a kvóta 320 százalékát hívhatják le hitel formájában.

A Nemzetközi Valutaalap hétfőn adott ki egy közleményt arról, hogy mindenben együttműködnek Magyarországgal, hogy szükség esetén technikai vagy pénzügyi segítséget nyújthasson a szervezet. Ebből vonták le sokan azt a téves következtetést, hogy hazánk hitelért folyamodott az IMF-hez. Sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is kiemelte, hogy végső esetben kész segítséget nyújtani a szervezet, de ott még nem tartunk.

A napokban több jelentős amerikai lapban is megjelentek olyan hírek, hogy nem csak Magyarország folyamodhat hitelért az IMF-hez, hanem a hitelválság miatt több kelet-közép-európai állam is hasonló lépéseket fontolgat. Szóval ha tényleges segítségnyújtásra kerül sor, akkor meg kell barátkoznunk a gondolattal, hogy az IMF már nem csak Afrikán és Ázsián segít, hanem a sérülékeny európai gazdaságoknak is nyújt hitelt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!