A tengerentúlon a hét első felében leginkább az olajárak és a vállalati hírek mozgatták a kereskedést, most azonban jönnek a makroadatok, melyek nem biztos, hogy kedvezőek lesznek. A piac főleg a pénteki inflációs számokra fókuszál, de már ma is jelennek meg fontos adatok: a kiskereskedelmi forgalom alakulása és az importárak változása jelentősen befolyásolhatja a piacokat.
Magyar idő szerint délután fél háromkor jelenik meg az importárak és a kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásáról szóló statisztika. Az importárak áprilisban havi szinten 1,8 százalékkal emelkedtek, most arra számítanak a szakemberek, hogy májusban ez 2,4 százalékra gyorsult. Éves szinten 17,2 százalékos lehet az áremelkedés az áprilisi 15,4 százalék után. Mindez azért fontos, mert jelentősen befolyásolhatja az infláció alakulását, illetve a külkereskedelmi mérleg hiányát is.
Ennél is fontosabb azonban a kiskereskedelmi forgalom alakulása, mely áprilisban 0,2 százalékkal visszaesett, májusra viszont már 0,5 százalékos növekedést várnak az elemzők. Az autóeladások nélkül az év negyedik hónapjában 0,5 százalékos volt a forgalomnövekedés, most azt várják, hogy a múlt hónapban további 0,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalma a gépjármű-eladások nélkül. A kiskereskedelem azért különösen fontos az amerikai gazdaság szempontjából, mert a gazdaság több mint kétharmadát a lakossági kiadások adják, így egy esetleges jelentős visszaesés komoly következményekkel lehet a gazdasági növekedésre is. Másrészt a kiskereskedelmi forgalom jó indikátora az inflációnak is, az áremelkedések idején ugyanis visszaesik a forgalom.
Szintén ma délután jelennek meg a tengerentúlon a szokásos heti munkanélküliségi adatok, a szakemberek kismértékű emelkedésre számítanak: a múlt heti 357 ezer új munkanélküli után most 366 ezer lehet ez a szám.
A mai adatok után kiderül, hogy hol sikerül befejezni a kereskedést a tengerentúlon, utána pedig mindenki kezdheti felkötni azt a bizonyos nadrágot a pénteki inflációs adatok előtt.