3p

Az elmúlt hetekben sorra voltak olvashatóak a kereskedelmi bankok bejelentései arról, hogy részben, vagy teljesen megszüntették a devizahiteles konstrukciókat, a legtöbb helyen főleg a korábban igen népszerűnek számító svájci frank alapú hitelek tűntek el. Van-e esély a mostani gazdasági helyzetben lakáshitelre, vagy inkább érdemes kivárni?

Szakértők persze azonnal rávágják, hogy lakáshitel továbbra is van a piacon, csak nem egészen olyan feltételekkel, mint amilyenek korábban jellemzőek voltak. A piac jelenleg egyre inkább az euro alapú hitelek felé tolódik el, különösen azért, mert svájci frankban manapság nagyon nehéz eladósodni. Ugyan a CHF hitelek jóval kedvezőbbek voltak (de csak voltak), mint az EUR-ban folyósítottak, érdemes tudni, ha legalább az ERM-II-be sikerül majd belépnie Magyarországnak – amire úgy tűnik, most viszonylag egységes a politikai akarat – az euro hitelek árfolyamkockázata máris mérséklődhet.

Jó a támogatott forint

Meglehetősen jó feltételekkel vehet fel forint alapú hitelt az, aki jogosult az állami kamattámogatású lakáshitelek igénybevételére, egy 5 millió forintos hitelért 20 évre havi alig 40 ezret kell fizetni, 8,6 százalék körüli THM-el – sajnos azonban ez leginkább csak a fiatal párok számára érhető el.

Ezzel szemben a piaci alapú forinthitel THM-je 14 százalék környékén kezdődik, érthető, hogy még az árfolyamkockázat utóbbi időben történt kiéleződése miatt sem rohanták meg érte a pénzintézeteket az igénylők, szimpatikusabb volt nekik a 10 százalék körüli THM-el elvihető eurokonstrukció, bár van a piacon olyan bank is, aki az egész devizahitelezést úgy, ahogy van megszüntette. Aki még ad svájci frankban, már 11 százalék körüli THM-el teszi ezt.

Minimálbér, nulla önerő – már nem elég

Szigorodott a bankok hitelbírálati politikája is, 20-25 százalék önerőt már sok helyen elkérnek, és aki nem tud elegendő jövedelmet igazolni, könnyen lehet, hogy adóstárs, vagy pótingatlan bevonására kényszerül a megfelelő fedezet biztosítása érdekében. Különösen a fizetésük egy részét „zsebbe” kapók, illetve a minimálbérre bejelentettek lehetnek ebből a szempontból a korábbinál nehezebb helyzetben.

Gondok lehetnek időnként a fedezettel is, a nem túl forgalomképes ingatlanokat már csak fintorogva, vagy egyáltalán nem fogadják el a pénzintézetek – ez elsősorban a szinte mozdulatlan ingatlanpiaccal rendelkező vidéki kistelepüléseket érintheti.


Több papír kellhet

Mindezekkel párhuzamosan jobban megnézik az Ügyfeleket is a pénzintézetek, több papírt kérnek, jobban alá kell támasztani a fizetőképességet, valamint az értékbecsléseken is szigorítottak, egy-két helyen már inkább alulbecsülik az ingatlanok értékét a későbbi lehetséges veszteségek kivédése érdekében.

Aggódni mindazonáltal nem kell, a lakáshitelek továbbra is szép számmal elérhetőek a piacon, de tény és való, hogy korántsem olyan könnyű ezekhez hozzájutni – legalábbis nem mindenkinek – mint amennyire a korábbi szinte "aranykornak" számító években volt. Ezzel párhuzamosan egyébként a gépjármű-finanszírozás területén is jelentős változások zajlanak, szintén kezdenek eltűnni a 0 önerős konstrukciók, melyek visszatértére leginkább mindkét szektorban csak akkor van esély, ha rendeződik a világgazdasági környezet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!