3p

A nemzetközi részvénypiacokon mindenki az amerikai adósságplafon módosítására vár, úgy tűnik, senki sem hiszi el, hogy ne tudnának megegyezni a demokraták és a republikánusok. A bejelentésre könnyen lehet, hogy néhány napos rali lesz a reakció, persze nem feltétlen a magyar tőzsdén. A helyzet ugyanakkor meglehetősen bonyolult, hiszen a makrogazdasági helyzet folyamatosan romlik világszerte, így hosszútávon előbb-utóbb ezt is lereagálják a tőzsdék, véli aktuális írásában Varga Péter.

A nagy bejelentés, majd az azt követő megkönnyebbülés után marad a volatilitás és idegesség a piacokon. Az USA költségvetési Muppet-Show-ját nem vesézném, megtették már sokan, de most az lett a célkeresztben, miután az EU apparatcsikok elmentek nyári szünetre.

Továbbra is az a véleményem, hogy a döntés (EFSF) helyes volt, de az csak abban az esetben igaz, ha azt sikeresen implementálják és a nyert idő alatt mély strukturális reformokat hajtanak végre. A tegnapi nap érdekes volt. Először a CDS felárak emelkedtek meg és csak utána kezdett az olasz, spanyol, portugál kötvények árfolyama csökkenni. Ez ismét bizonyíték arra, hogy egy mini piac, mint az olasz CDS vagy a spanyol miként képes a kötvénypiacot manipulálni. Nem az történik, hogy az emberek pánikszerűen öntik az olasz kötvényeket, hanem a dealerek a CDS mozgása szerint kvótálják azokat lejjebb (vagy feljebb). Igazából ezt kéne megszüntetni, melyre azonban kevés az esély...

A részvénypiac igen jól tartja magát (persze nem a magyar). Szerintem már sokan arra pozicionálnak, hogy úgy is elfogadnak valamit az USA-ban és nem lesz komoly véghatása a shownak, mely aztán egy felszabadult raliban teljesedik majd ki - egy pár napra. Mert ugye ott vannak az egyre silányabb makrogazdasági számok, melyeket nem lehet sokáig ignorálni. Mindazonáltal a piac erőssége bámulatba ejtő.

Kishazánk meg, mint egy hosszú kötél végén, ide-oda leng a svájci franktól függően. Ez az Achillesze nem csak a lakosságnak, hanem az OTP-nek is. Az eddig ismert adatok azt mutatják, hogy a nagy fogadkozások ellenére a költségvetés helyzete igen rossz lenne a nyugdíjalapok bevonása nélkül, mivel az egyenleg nem javul, marad a bankadó (amely szintén probléma az OTP-nek). Úgy tűnik, Magyarország nem képes kilábalni a válságból.

Sok az eladó ház, lakás mindenfelé, az embereknek nincs pénze, a belső fogyasztásra építő vállalkozások vergődnek, hogy mást ne mondjak, sorra csuknak be éttermek. Az adócsomag módosítása is csak a jómódúaknak kedvez: most egy szűkebb kör helyett, egy szélesebb kör élvezi a kormányzatot, de a nagy többség még mindig csak szenved. Megmaradunk olcsóbér országnak, így vagyunk elkönyvelve. A Daimler is ezért épít Kecskeméten, mert nekik azt mondták, hogy a magyar okos, németül beszélő munkaerő és csak 140 ezer forint bruttót (ami 750 USD, miközben a brazil minimálbér 560 USD) kér. És a magyar vállalkozók még mindig nem adnak számlát, annak ellenére, hogy lecsökkent az adó. Nekünk, nekik a kis adó is sok. Talán nem véletlen, hogy felröppentek olyan pletykák (melyek miatt rendőrségi nyomozás is indult – a szerk.), hogy ha az ország állapota igazán rosszra fordulna, akkor a 2 millió forint feletti bankszámlákat zárolná az állam. Orwelli jövőt sejtető híresztelés, bár az eddigi lépéssorozatba belepasszolna...

Szóval sok jót nehéz kiolvasni kávézaccból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!