9024 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,2 százalékkal volt magasabb az előző napi értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben a kereskedés második felére 0,21 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite viszont 0,77 százalékkal gyengült. A dél-koreai Kospi index 0,53 százalékot esett, míg a tajvani piacon 0,19 százalékos volt a lecsorgás.
Az amerikai tőzsdék tegnap újabb több hónapos mélypontra csúsztak vissza, ugyanis a befektetők tartanak a várható adóemelések és kiadáscsökkentések gazdasági hatásaitól, elsősorban attól, hogy a költségvetési intézkedések jelentősen lassítják az amerikai növekedést. Japánban azonban a jen további gyengülése adott muníciót az exportra termelő vállalatoknak. A japán gazdaság szempontjából az is jó hír, hogy az egyik vezető ellenzéki politikus a decemberi választások előtt kijelentette, hogy minden enyhítést megtenne annak érdekében, hogy a 2-3 százalékos inflációs célt elérje.
A fentiek mellett a várakozások arról szólnak, hogy az esetleges új kormány majd felpörgeti az infrastrukturális kiadásokat, ezekre a pletykákra a Sumitomo Heavy Industries árfolyama 6,79 százalékkal ugrott meg, míg a Fanuc 3,8 százalékos pluszban zárt. A Kansai Electric Power 3,83 százalékot erősödött arra a pletykára, mely szerint az esetleges új kormány a nukleáris energiát részesítheti előnyben.
A jen gyengülése a devizaárfolyam mozgására érzékeny exportőrökre is jó hatással volt: a Sony például 3,28 százalékkal erősödött, a Nikon 7,23 százalékkal ugrott meg, míg a Canon 5,81 százalékkal ért többet, mint tegnap. Az autógyárak közül a Toyota 3,24 százalékkal emelkedett, a Nissan 5,13 százalékos szárnyalást mutatott, míg a Mazda árfolyama 7,08 százalékkal ugrott feljebb.
mfor.hu