6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A görög válsággal kapcsolatos hírek mozgatták elsősorban a tőzsdéket, azok mellett a héten napvilágot látott pozitív amerikai makrohírek is segítettek. Míg a főbb New York-i és európai piacok komoly erősödést mutattak, addig a magyar tőzsdén csak az OTP vitézkedett.

A sok aggodalom ellenére végül sikeresen vette a buktatókat a görög kormány. Vékony többséggel ugyan, de megkapta a parlamenttől a támogatást a 14 milliárd eurós adó növelésre, a 14 milliárd eurós kiadáscsökkentésre, valamint az 50 milliárd eurós privatizációs programra is. Az EU és az IMF elfogadta a tavaly elfogadott mentőcsomag idén nyárra eső részletének folyósítását, és ezzel elhárulnak a rövid távú fizetési problémák Görögországban. Ráadásul elkezdődött egy újabb pénzügyi csomag összeállítása is. Hosszú táv persze más kérdés, de erre a nagynevű közgazdász, Keynes is csak annyit mondott anno: "hosszú távon mind meghalunk", olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.

Az előttünk álló hét ezen felül legfontosabb momentuma az EKB kamatdöntése lesz. Az utóbbi napokban is sokszor sulykolták a monetáris tanács tagjai, hogy "erős éberségre" van szükség, magyarul kamatot fognak emelni. Az érdekesebb az lesz, utal-e a kommunikáció arra, mire kell számítani később.

Érezhető elmozdulás mutatkozott a tőzsdei hangulatban a héten. Egyrészt megnyugvással töltötte el a szereplőket, hogy a görög parlament elfogadta a megszorító intézkedéseket. Azonban a másik oldalról is kedvező híreket kaptunk, azaz a makroadatok elkezdtek javulást mutatni, amelyek különösen nagyot "szóltak", hogy az előző hetekben erősen lefelé szállították a várakozásokat. A jövő héten további fajsúlyos adatokat publikálnak, a legnagyobb várakozás a pénteki átfogó munkaerőpiaci adatot kísérheti. Kedvező lehet a részvénypiac számára, hogy hamarosan, július 11-én indul az amerikai gyorsjelentési szezon, amelyet megelőzően hagyományosan jól szokott teljesíteni a börze, ráadásul a vállalati Amerikától lényegesen jobb teljesítmény várható, mint amelyet a makroadatok sugallnak a másik oldalon, jelentős részben hatékonyság javító intézkedések hatásainak köszönhetően.

Technikai szempontból is jelentősen változott pozitív irányba a kép, a márciusi mélypontokon való átesés veszélye megszűnt, amely a legnagyobb kockázati faktor volt az előző hetekben. Sőt a pénteki záráskor a piac már olyan szinteken van, amelynél kijelenthetjük, hogy megtört a két hónapja fennálló csökkenő trend (egyúttal elhagyva a fontos 50 napos mozgóátlagot is), amely kapcsán a Raiffeisen elemzői új vételi pozíció felvételét javasolták. Innentől ismét a belépési pontok keresésnek juthat a főszerep. Amennyiben a makroadatok további javulást mutatnak akár a közeli hetekben jó esély van rá, hogy a piac újra teszteli lokális csúcspontjait is akár (S&P 1370).

A nemzetközi piacokon való egyértelmű hangulatjavulás csak korlátozottan tudta éreztetni hatását a hazai vezető papírok körében, szinte csak az OTP papírja tudott érdemben profitálni ebből. Rövid távú csökkenő trendjét ez a papír is megtörni látszik, azonban technikai szempontból még kevésbé mutat meggyőző képet, mint a vezető nemzetközi piacok. Ettől függetlenül ebben a papírban is a belépési pontok keresése lehet a fő cél a továbbiakban. Amennyiben kitart a jó hangulat minden esély megvan, hogy ez a papír is folytatni tudja az emelkedést. Ahhoz azonban, hogy a korábbi csúcspontok elérése napirendre kerüljön (6475) először a 6150 körüli ellenállásokat kell legyőzni, igazán bull módba csak ezután kerülne a papír. Miután rövid távon túlvett állapot közelében van, valószínű, hogy e szint körül legalább némi konszolidáció mutatkozik majd. A pozitív kép fennmaradásáról addig beszélhetünk, amíg a papír 5900 fölött van.

Továbbra is alulteljesítő azonban a Mol, mind a hazai piac, mind pedig a szektortársakkal való összehasonlításban. E mögött egyértelműen az utóbbi időben napvilágot látott negatív híráram van, elsősorban a horvátországi eseményekre gondolva. A kedvezőbbre forduló hangulat miatt a 20500-21000-es szintek egyelőre kitarthatnak, azonban továbbra is alulteljesítés valószínűsíthető, a kedvező hangulat meglovagolására ez a papír most rövid távon kevésbé alkalmas. Ettől függetlenül a Raiffeisennél hangsúlyozzák, hogy az INA elvesztését gyakorlatilag kizárhatnak tartják. A megítélés javulásához szükséges lenne, hogy legalább tárgyalóasztalhoz üljenek a felek, a Mol és a horvát kormány.

Az előző hetek nyertese, az MTelekom bár tovább emelkedett, de itt is egyértelmű lendületvesztésről beszélhetünk. Sőt, amennyiben növekszik a kockázatvállalási hajlandóság ismét háttérbe szorulhat ez a defenzívebb szektor, így 600 körül, esetleg felette a pozíciók zárását javasolják a Raiffeisen szakemberei.

A nagyobbik gyógyszergyártó cég, a Richter továbbra is egyhelyben topog, az immáron egyértelműen kedvezőbb hangulatban sem tudott tovább emelkedni. Sőt a gyógyszergazdaságossági törvény legutóbbi módosítását követően 2010-es K+F költségeit 100 százalékban le tudja majd írni, amely 2.3 milliárd forint egyszeri bevételként jelentkezhet. Azt, hogy ezekre a hírek sem tudott emelkedni figyelmeztető jelként kell kezelni. Ahhoz, hogy végleg ki tudjon törni a csökkenő csatornából, elhagyva a 36 ezres szintet igen időszerű lenne egy erőteljesebb emelkedő nap meggyőző forgalom mellett. Ebben az esetben akár long pozíció felvétele is megkockáztatható (ajánlás Richter long 36,700-ról, hosszabb távra), de előtte nem.

A kisebb gyógyszergyártó Egis vonatkozásában negatív hírek érkeztek, miután ők 2010-es K+F költségeiknek mindössze 50 százalékát fogják tudni leírni támogatott gyógyszerei forgalma után befizetett különadójukból. Miután korábban az Egis is 100 százalékos leírhatósággal számolt 2010-ben, sőt még 2011 első negyedévében is, nagyságrendileg egy 1,83 milliárdos egyszeri veszteség elszámolással kalkulálhatunk, amelyet a cég meg is erősített közleményében. Ettől függetlenül ez már további áresést nem indokol, figyelembe véve, hogy könyvérték körül mozog a papír. Egy esetlegesen erős gyorsjelentés (aug. 9.), vagy technikai szempontokat figyelembe véve egy 20500 fölé való kitörés tudná pozitív irányba lendíteni a papír megítélését a Raiffeisen véleménye szerint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!