Kínában ismét amiatt kezdtek aggódni a befektetők csütörtökön, hogy a kormány szigorítja monetáris politikáját, ennek köszönhetően a Shanghai Composite index kevéssel a zárás előtt másfél százalékos mínuszban volt. A többi vezető ázsiai index vegyesen szerepelt, Japánban például kifejezetten jó volt a hangulat.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 10 402 ponton állt a zárás előtt, ez 1,46 százalékkal volt magasabb a szerdai értékénél. Pozitív volt a hangulat Hongkongban is, ahol a Hang Seng 0,48 százalékot javított, illetve Dél-Koreában, ahol a Kospi 0,21 százalékkal kapaszkodott feljebb. A kínai Shanghai Composite index viszont még kevéssel a nap vége előtt is1,25 százalékos mínuszban volt, de napközben kétszer ekkora is volt az esés.
Kínában ismét felerősödtek az azzal kapcsolatos félelmek, hogy ha az állami bankok csökkentik hitelezésüket, akkor az véget vethet a tőzsdék jelenlegi szárnyalásának. Abban ugyanis a többség egyetért, hogy jelenleg az állam által pumpált korlátlan likviditás mozgatja a kínai gazdaságot. A Shanghai Composite például már 90 százalékkal emelkedett 2009-ben, most a befektetők attól tartanak, hogy megtörik ez a lendület, ha nem lesz hitel.
Hivatalos információ továbbra sincs arról, hogy szigorítanák a hitelkihelyezést a távol-keleti ország bankjai, azonban a múlt héten már kitört a pánik emiatt, így elképzelhető, hogy nem alaptalan a félelem. Az elemzők szerint is benne lehet a pakliban egy esetleges hitelvisszafogás, legalábbis a piac jelenlegi helyzetét elnézve.
Az olaj ára kismértékben csökkent, de még csütörtök reggel is több mint 71 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért Ázsiában. Az utóbbi napok drágulása után most az amerikai készletek emelkedése és a vártnál gyengébb makroadatok miatt bizonytalanodtak el a befektetők.