9376 ponton állt a csütörtöki kereskedés végén a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,05 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,07 százalékot veszített értékéből, a Shanghai Composite pedig 1,28 százalékkal esett vissza. Óvatosan optimista volt a hangulat a dél-koreai piacon, a Kospi index 0,23 százalékkal kúszott feljebb, míg a tajvani tőzsde mutatója 0,08 százalékot javított.
Csütörtökön közölték a kínai hatóságok, hogy a korábbi robbanásszerű növekedés a harmadik negyedévben csökkent annak köszönhetően, hogy a kormány szándékosan igyekezett hűteni a gazdaságot a hitelezési feltételek szigorításával, illetve próbálták fenntartható alapokra helyezni a növekedést. Számszerűsítve a kínai gazdaság 9,6 százalékos bővülést mutatott az előző negyedévben, ami lassulást jelentett a második negyedéves 10,3 százalék után.
A Saxo Bank elemzője szerint a 9 százalék körüli növekedés azért kedvezőtlen Kína számára, mert magas munkanélküliséghez és növekedő szociális feszültségekhez vezethet. A nyári hónapokban a kínai hatóságok többször szigorítottak a hitelezés feltételein, jórészt ezek vezettek oda, hogy lassult a gazdaság.
A japán tőzsde annak köszönhette jó teljesítményét, hogy Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szerdai nyilatkozatából a befektetők azt a következtetést vonták le, hogy az amerikai hatóságok nem számítanak a dollár további gyengülésére a jennel szemben.
mfor.hu