Szerdán este az előzetes piaci várakozásokkal ellentétben a Fed mégsem csökkentette a havi kötvényvásárlásainak 85 milliárd forintos keretét, erre a hírre pedig a piacok szinte "felrobbantak". Ez a folyamat az arany esetében azonban 3 perccel korábban elkezdődött.
A Zerohedge írása szerint ugyanis az átlagnál jóval több, mintegy 4300, decemberi teljesítésre szóló szerződés cserélt gazdát a döntés nyilvánosságra kerülése előtti percekben, miközben a többi befektetési eszköz, részvények, kötvények, devizák jegyzése meg sem mozdult. Az arany ára azonban 11 dollárt emelkedett. Elképzelhető tehát, hogy valahogy kiszivárgott a Fed döntése, a piaci szereplők pedig megelőzve a piaci folyamatokat, vásárolni kezdték az aranyat.
A hivatalos bejelentést követően egyébként az arany árfolyama közel 100 dollárt ugrott, 1370-es szintet elérve. Azóta némi korrekció mutatkozott, pénteken délután 1351 dollárért jegyezték az aranyat.
Van ugyanakkor egy másik tényező is, mely a jövőben szintén jelentősen befolyásolhatja az arany árfolyamát. A kvöetkező "mumust" ugyanis az USA adósságplafonját érintő viták jelentik, melyek ha elhúzódnak, akkor ismét reális veszély lehet az USA leminősítése.
Ismét csődveszélyben?
Miután a Fed nem fogta vissza a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programját, az év vége felé immár szokásosnak tekinthető veszély fenyegeti az Egyesült Államokat: október közepén fizetésképtelenné válhat, ha a republikánus és demokrata képviselőknek nem sikerül megegyezniük a 16 700 milliárd dolláros költségvetési adósságplafon felemeléséről - írja a Conclude.
Arra, hogy erről a republikánus és demokrata képviselők megállapodjanak, már csak 11 nap maradt, miután az USA költségvetési éve szeptember 30-án lejár. Legkésőbb addig dönteni kell az október 1-jén életbe lépő következő évi büdzséről. A legkézenfekvőbbnek Obama – 2010-ben elfogadott, de teljes egészében éppen 2014-től életbe lépő – egészségügyi reformjának átmeneti leállítása, az ahhoz szükséges források visszatartása tűnik, hiszen ez a legnagyobb tétel a kormányzati kiadások között. Mintegy nyolcvan republikánus honatya jelezte is a képviselőházat elnöklő párttársuknak, John Boehnernek, hogy a reformpénzek zárolásához kötik beleegyezésüket az adósságplafon felemeléséhez. Ezzel Obama érthetően nem ért egyet, inkább a költségvetési bevételeket növelné, mindenekelőtt a magas jövedelműek adójának megemelésével, amibe viszont a republikánusok nem hajlandók belemenni. Pedig az elnök még azt az érvet is bedobta, hogy a II. világháború óta nem csökkent a jelenlegihez fogható mértékben az államháztartás hiánya.
Ezen állítás igazát eddig senki nem ellenőrizte. Mindenesetre annak ellentmondani látszik, hogy a kongresszus költségvetési hivatala, a Congressional Budget Office legfrissebb, kedden kiadott jelentésében jelentősen rontott az USA államadósságának hosszú távú alakulására adott korábbi előrejelzésén. Eszerint a jelenleg 73 százalékos GDP-arányos amerikai államadósság 2038-ban nemhogy nem menne le 52 százalékra – ahogy azt a hivatal tavaly becsülte –, hanem éppen ellenkezőleg, elérheti a 100 százalékot.
A mostani vitának óriási a tétje. Ahogy azt a költségvetési hivatal is jelezte, ha nem sikerül megállítani az USA adósságának növekedését, az az éppen öt éve indult pénzügyi válsághoz hasonló mértékű krízissel fenyeget. A legjobb megoldás persze az lenne, ha meglódulna az amerikai gazdaság, aminek következtében nőne a költségvetés bevétele. Ám a gazdasági növekedés beindulására rövidtávon nem látszódik esély. Addig marad az amerikai adósságplafon miatt év vége felé immár megszokottnak tekinthető bizonytalanság, ami 2011-ben kis híján az Egyesült Államok technikai csődjéhez vezetett. Az ettől való félelem ismét az arany, mint az egyik fő menedékeszköz felé terelheti a befektetőket.
mfor.hu