Az amerikai tőzsdék csütörtökön emésztették a Fed tegnapi 1000 milliárd dolláros értékpapír visszavásárlási konstrukcióját. Hogy nem feltétlen pozitív a fogadtatás, azt az is jelzi, hogy a (nem junk, vagyis néhány dolláros kategóriába került) bankrészvények eséssel zártak csütörtökön. A Fed tőkeinjekciójára reagálva ugyanakkor a gazdasági élénkülésben bízva a nyersanyagárak elindultak felfele. Az olaj hónapok óta először tudta ismét átlépni az 50 dolláros szintet.
A Dow Jones ipari álagindexe 85 ponttal esett vissza, és 7400-on fejezte be a csütörtöki napot. Hasonló, 1,3 százalékos gyengüléssel zárt az S&P 500-as mutató, melynek záró értéke 784 pont lett. Ennél jobban tartotta magát a Nasdaq. A technológiai részvények piacának mutatója fél százalékkal gyengült, és 1483 ponton zárt.
Mint arról a tengerentúli kommentárok beszámoltak, a piacot a Fed szerdán bejelentett programja tartotta izgalomba, a befektetők annak hatásait igyekeztek felmérni. A többség pozitív rövid távú és kétségesebb hosszú távú hatással számol. Ebből kifolyólag az elmúlt egy hétben erősödő bankpapírok visszavettek a korábbi lendületes emelkedésükből.
Több mint három dollárral emelkedett ugyanakkor a kőolaj ára, amely napközben idei csúcson is állt. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára 3,01 dollárral 50,67 dollárra nőtt. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta ára 3,47 dollárral 51,61 dollárra erősödött. A drágulás oka az amerikai jegybank szerdán bejelentett új gazdaságélénkítő terve, illetve a dollár jelentős gyengülése, ami megnövelte a keresletet a dollárban jegyzett energiahordozó iránt. A szakértők szerint a Fed lépése élénkíti a gazdaságot, aminek a következtében nő a nyersanyagok iránti kereslet. Az olaj mozgását követve a vezető energetikai társaságok (elsősorban az olajvállalatok) részvényei drágultak.