6p

A világ vezető gazdasági lapjainak címoldalára került Magyarország, sajnálatos módon megint negatív kontextusban. A vezető hírügynökségek kürtölték világgá, hogy a kormánypárt szerint csődhelyzetben van az ország. A retorikailag és stratégiailag rosszul artikulált üzeneteket pedig a befektetők kész tényként kezelve pánikszerűen kezdték értékesíteni a magyar eszközeiket. Ennek eredményeként a tőzsdeindex, és a forint is jelentős veszteséget szenvedett el két nap alatt.

Valószínű, hogy Görögország sorsára jut Magyarország? - ez a pénteki nap európai kérdése a legtekintélyesebb amerikai üzleti napilap, a The Wall Street Journal pénteki online kiadásában. A szavazásban résztvevő olvasók többsége szerint igen. Az olvasók igennel és nemmel szavazhattak a nap kérdésére az újság honlapján. Pénteken, budapesti idő szerint 18.30-ig 146-an nyilvánítottak véleményt: 52,7 százalék (77 szavazó) szerint van esély arra, hogy Magyarország megismétli a görög válságot, 47,3 százalék (69 olvasó) nem tartja ezt valószínűnek.

A The Wall Street Journal - amely az Egyesült Államok legnagyobb, 2,1 milliós példányszámú lapja - a kérdést magyarázva megjegyezte: az új magyar kormány nem tudta pénteken megnyugtatni a pénzügyi piacokat, ahol az okozott zavarokat, hogy a kormánypárt egy vezető tisztviselője figyelmeztetett, Magyarországot görög típusú pénzügyi összeomlás fenyegeti. A forint meggyengült a devizapiacokon, miután Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke csütörtökön kijelentette: az ország a göröghöz hasonló szuverén adósságválságban van. A kormánypárti politikus egy konferencián úgy fogalmazott, "szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük", a jelenlegi cél a közvetlen államcsőd elkerülése.

Nem csak a The Wall Street Journal, de a két vezető hírügynökség, a Reuters, és a Bloomberg is kiemelt anyagokban foglalkozik a magyar helyzettel. Az amerikai tőzsde pénteki esését kommentáló beszámolók mindegyik kiemeli, hogy a magyar helyzet kihatott az euró árfolyamára, illetve világszerte aggodalmat keltett a befektetők körében, részben ennek következtében zuhantak a tengerentúli tőzsdeindexek a hét utolsó kereskedési napján.

A magyar helyzetről írt az egyik legtekintélyesebb amerikai napilap, a The New York Times is. Cikkük szerint miután egy magas rangú magyar kormányzati tisztségviselő azt állította, hogy az előző kormány manipulálta a költségvetési adatokat és hazudott a gazdaság állapotáról, élénkebbé váltak pénteken azok a félelmek, hogy az adósságválság átterjedhet Közép-Európába. Ám a legtöbb pénzügyi szakértő ügyetlen tárgyalási trükknek tartva elvetette ezeket a megjegyzéseket - állítja pénteki keltezésű cikkében a lap.

Az újság emlékeztet, hogy Orbán már többször is jelezte: azt szeretné, ha az IMF engedélyezné, hogy az államháztartási hiány nagyobb legyen, mint a jelenlegi 2010-es célkitűzés, ami a GDP 3,8 százaléka. A The New York Times szerint Magyarország egyike Kelet-Európa azon országainak, amelyeket a legkeményebben sújtott a nemzetközi pénzügyi válság. 2008 végén kénytelen volt az IMF-hez fordulni egy 25 milliárd dolláros vészfinanszírozási csomagért. A munkanélküliség 11,4 százalékra nőtt, míg a gazdaság tavaly 6,3 százalékkal esett vissza.

A lap ugyanakkor idéz egy magas beosztású londoni feltörekvő piaci elemzőt, Nigel Rendell-t, aki szerint úgy tűnik, az IMF-hitel megszerzése óta Magyarország jó előrehaladást ért el deficitjének kontrollálásában. "Az Európai Unió adatai szerint az ország államháztartási hiánya 2009-ben stabil volt, a GDP 4 százalékán, ami ugyan magasabb, mint az egy évvel korábbi 3,8 százalékos adat, de jóval alatta marad a 2006-os és 2007-es szintnek. Teljes adósságállománya pedig a GDP 78 százaléka volt tavaly, ami nagyjából a francia szint" - olvasható az újságban.

Rendell szerint a magyar közléseket a jelek szerint a hazai hallgatóságnak szánta egy "naiv" tisztségviselő. "Évekbe telik a hitelesség megszerzése, s azt napok alatt le lehet rombolni. Ezt jobban kellene tudniuk. Saját maguknak okoztak kárt, s sok-sok hónapba telhet a felépülés" - mondta a londoni elemző.

A hazai elemzők is aggodalommal tekintettek a Fidesz prominenseinek nyilatkozatait követően kialakult helyzetre. Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője azt mondta, hogy nem egy-egy részvényt, hanem "az országot adták" külföldi intézményi befektetők pénteken. Ezek viszont nem tudnak nagyon gyorsan reagálni, tehát elképzelhető, hogy még egy nappal korábbi kijelentésekre reagáltak a befektetők. Piaci szakértők szerint csütörtökön az okozott bizonytalanságot, hogy Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott, hogy "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg".

Némileg árnyalja a helyzetet Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír elemzőjének véleménye, aki a Facebook közösségi portálon közzétett videóban azt mondta, hogy egy félreértésen alapuló magyar hír is mozgatta a piacokat világszerte. "A csütörtöki magyarországi kommunikációs zűrzavart tetőzve szerencsétlen módon pénteken a világ vezető hírügynökségei félremagyarázták az egyik kormányzati vezető politikus kijelentéseit" - mondta a videóban Kovács Krisztián hozzátéve, hogy ennek következtében nem csak a magyar eszközöket sújtotta eladói hullám, új lokális mélypontra esett az euró a dollárral szemben, a világ összes részvénypiacán eladói nyomás volt.

Kovács Krisztián szerint a félreértés alapja az volt, hogy Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője pénteken egy sajtótájékoztatón, "a politikai retorika körébe tartózó", az előző kormány felelősségét felvető szövegében elhangzott az államcsőd kifejezés. A világ vezető hírügynökségei ezt félreértve olyan egymondatos hírt adtak ki, amelyből tévesen arra lehetett következtetni, hogy a magyar kormány számol az államcsőd lehetőségével. A Concorde elemzője szerint ez tévedés.

Ami a hétfői kilátásokat illeti, Sőre Balázs szerint a hétvégén derülhet ki, hogy a kormány milyen irányba lép, amikor nyilvánosságra hozzák a Varga Mihály által vezetett tényfeltáró bizottság részjelentését a gazdaság állapotáról.

Az elmúlt napok után ebben a helyzetben – mind politikai, mind piaci szempontból - különösen érdekes lesz a Fidesz által közzétett állapotokról szóló elemzés. Amennyiben az előző kormány által kommunikált helyzetet erősíti meg Vargáék anyaga, úgy a magyar piac elleni támadás vélhetőleg elül, ám a kormánypárt veszíthet népszerűségéből. Abban az esetben azonban, ha túl komor képet festenek a kilátásokról, úgy a piac önbeteljesítő folyamatai révén könnyen maga alatt vághatja a fát a Fidesz. A szakemberek szerint az látható, hogy nagyon ideges a piac, egy ilyen helyzetben könnyen alakul ki pánik.

Menedzsment Fórum/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!