5p

Érdekes, hogy egyesek mennyire össze tudják szedni magukat, ha már szorul a fiskális hurok. A pénteki nap folyamán, majd a hétvégén is némileg megnyugodtak a kedélyek Rómában, miután Mario Monti kapott megbízást az új ügyviteli kormány elnöklésére. Az optimizmus indokolt lehet, de az új kormányfő előtt hatalmas feladat áll, olvasható az FxPro aktuális elemzésében.

Mario Monti számára a nagy kihívás nem abból fog állni, hogy tudomásul vegye a problémákat és megkezdje a szükséges intézkedéseket, hanem hogy meggyőzze az olasz adófizetőket és politikusokat, hogy a gazdasági megroppanás elkerülése érdekében elkerülhetetlenek a fájdalmas kiigazítások. Az olasz parlament várhatóan már a hét folyamán megerősíti az új elnök hivatalba lépését, mely elvileg Berlusconi néppártjának támogatását is élvezi. A szenátus közben gyorsan elfogadott egy törvényt, mely a megszorítások és a reformok felgyorsítását szolgálja, az EU és az EKB felügyelői pedig már a múlt héten Rómába érkeztek, hogy ellenőrizzék a dolgok állását. A tízéves olasz állampapír hozama ma reggel újabb 10 bázispontos csökkenés után 6,33 százalékra mérséklődött. A múlt hét közepén, amikor Olaszország még a pénzügyi szakadék mélyébe pillantott, a hozamok majdnem 7,5 százalékra szöktek. Bár indokolt lehet az optimizmus, az új elnök ettől függetlenül hatalmas feladvány előtt áll. Közben az egész világ lélegzet visszafojtva figyeli az olasz fejleményeket.

Az arany az euró-félelmek árnyékában
Bár az eurózóna jelenlegi formájának felbomlása a múlt héten már a hivatalos vita részévé vált, ennek ellenére az arany csak kismértékben erősödött, mely sokak számára érdekesnek tűnhet. Itt egyfelől figyelembe kell vennünk, hogy a dollár – az október végi mélyponthoz képest – 3,5 százalékkal erősödött, mely alapesetben csökkentené az arany árfolyamát, tekintettel az értékelésekből származó hatásokra. Mindent összevetve egyelőre nem lehet igazándiból tudni, hogy az eurózóna részleges felbomlása milyen hatást gyakorolna az arany árfolyamára. Ami az eurótól elpártoló tagokat illeti, itt minden bizonnyal magas inflációra számíthatnánk. A valutaárfolyamokat jelentősen leértékelnék, mely nem csak az inflációt tüzelné, de egyben a gazdaságok eddiginél gyorsabb kilábalását is lehetővé tenné. Természetesen fennállna annak veszélye, hogy az infláció olyannyira meglódul, hogy az visszavetné a leértékelődésből származó versenyelőnyt, de ezzel most ne foglalkozzunk.

Vizsgáljuk meg, hogy az eurózóna megmaradó részében milyen következményekkel számolhatnánk. Függetlenül attól, hogy ez konkrétan melyik országokra vonatkozna, az egyik legnagyobb kockázatot a kisebb államok kilépéséből származó euró-erősödés jelentené. Tekintve, hogy a "kiesettek" összességében kisebb GDP teljesítménnyel bírnának, mint a "bent-maradtak", így elsősorban az inflációs hatás dominálna. Mindent összevetve azonban ezúttal is a reálkamatok alakulása lenne várhatóan a legnagyobb hatással az aranyár alakulására. A globális reálkamatokat mérő indexünk majdnem nullát mutat, mely a megnövekedett kötvénykeresletet (plusz alacsony hozamok) és a viszonylag alacsony inflációt tükrözi. Az utóbbi így előbb vagy utóbb negatív tartományba fog kerülni, amennyiben az arany tovább erősödik, és feltéve hogy a megszokott korreláció érvényesül (azaz alacsony reálkamatok: magas aranyárfolyam). Mindent összevetve nem garantálható, hogy az arany profitálna egy lehetséges euró-szakadásból, vagy a papírpénz iránti bizalom elvesztéséből.

Görögország új vezetője
Az EU eladósodott déli tagállamai látszólag úgy gondolják, hogy csakis közgazdászok kormányozhatják gazdaságaikat biztonságosabb vizekre. Az olaszok már kiszemelték Mario Montit, és most Görögország döntött úgy, hogy Lucas Papademos, az EKB volt elnökhelyettesének kezébe adja az irányítást. Az új egységkormány első nagy kihívása abból áll, hogy elfogadtassa az előző kormány és az ország hitelezői által kidolgozott megszorító intézkedéseket. A képlet egyszerű: a megszorítások nélkül sem az EU, sem az IMF nem lesz hajlandó engedélyezni a mentőpénzek következő részletének (8 Mrd. euró) kifizetését, melynek december közepéig meg kell történnie, ahhoz hogy az ország ne fogyjon ki a pénzből. Papademos nem kis feladatra vállalkozott. A munkanélküli ráta augusztusban két százalékponttal 18,4 százalékra emelkedett, a fiatalkorúak körében mért arány pedig már majdnem 50 százalék. Az EU arra számít, hogy Görögország államadóssága jövőre a GDP 198 százalékára fog emelkedni, bár ezek a becslések nem tartalmazzák azokat adósságleírásokat, melyeket várhatóan "önkéntesen" fogjnak viselni a kötvénytulajdonosok. A gazdaság egyre mélyebbre csúszik, így Görögország már tényleg nem tartózkodhat sokáig a zónában.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!