3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hitelminősítők a közeljövőben több kelet-európai ország adósságbesorolását is leminősíthetik, ugyanis az elemzők szerint a hitelválság következményei a többi régiónál érzékenyebben érinthetik ezeket az országokat. Hazánk esetében októberben a Standard & Poor's és a Fitch is negatívra változtatta a kilátásokat.

Tömeges leminősítésekkel kell szembe néznie Kelet-Európának, többek között hazánknak is a közeljövőben. A Standard & Poor's (S&P) és a Fitch már a hónap közepén negatívra változtatta a kilátásokat Magyarország esetében, de a régió többi országában sem dőlhetnek hátra. A szakemberek szerint azért kerülhetnek bajba a kelet-európai és balti országok, mert a hitelválság érzékenyen érintheti őket, a tartalékuk pedig kevesebb, mint a nyugati államoknak.

Az elmúlt évtized legnagyobb leminősítési hulláma fenyegeti Kelet-Európát, az elemzők szerint sok volt szocialista országot érzékenyen fognak érinteni a hitelválság következményei. A S&P és a Fitch már több ország esetében negatívra változtatták a kilátásokat, ebbe a körbe nem csak hazánk esett bele. A Moody's egyelőre Lettország kilátásait változtatta negatívra, Ukrajna és két másik volt szovjet tagköztársaság esetében pedig már leminősítések is megtörténtek.


A fejlődő piacok leginkább a forráshiány, a devizák elértéktelenedése és a tőzsdék zuhanása miatt vannak bajban, mivel a befektetők kerülik a kockázatokat a hitelválság következményei miatt. A Bloomberg cikke szerint a kelet-európai régiónak az elmúlt tíz év legnagyobb leminősítési hullámával kell szembe néznie, utoljára 1998-ban az orosz válság idején volt hasonló bajban Kelet-Európa, míg néhány ország esetében a nyolcvanas évek óta nem volt példa leminősítésre.

"Az utóbbi időben a hitelminősítők sokkal aktívabbak voltak Kelet-Európában, mint más régiókban. A Moody's kicsit visszafogottabb a leminősítéseket illetően, az S&P viszont régebb óta agresszív ezen a téren" - nyilatkozta a Bloombergenk Lars Christensen, a Danske Bank vezető elemzője.

Hazánkat az S&P októberben negatív figyelőlistára helyezte, míg a Fitch a hosszú távú magyar államadósságok kilátását negatívra rontotta. Ezek a lépések általában egy leminősítés közvetlen előzményei szoktak lenni. Ukrajna adósságbesorolását a múlt héten csökkentette az S&P, a Moody's és a Fitch ezt már korábban megtette. A hitelminősítők elsősorban a gazdaság állapotát és a bankok helyzetét tartják veszélyesnek keleti szomszédunknál.

Románia esetében szintén negatív kilátásokat fogalmaztak meg az elemzők, a Fitch szakembere szerint a jelenlegi állapot szerint valószínű, hogy lefelé fognak elmozdulni a besorolások.

A Moody's véleménye szerint a régiót egyre jobban sújtják a hitelválság következményei, mivel a kelet-európai országok jelentős külső adósságállományt görgetnek maguk előtt, ezért egyre nehezebbé válik a finanszírozásuk. A cég elemzője ugyanakkor hozzátette: nem terveznek komoly regionális leminősítéseket.

A Fitch szerint néhány ország - például Lengyelország, Szlovákia, Csehország, vagy Szlovénia - megmenekülhet a leminősítéstől, mivel ezeknek az államoknak nincsenek olyan nagy külső finanszírozási igényeik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!