Tömeges leminősítésekkel kell szembe néznie Kelet-Európának, többek között hazánknak is a közeljövőben. A Standard & Poor's (S&P) és a Fitch már a hónap közepén negatívra változtatta a kilátásokat Magyarország esetében, de a régió többi országában sem dőlhetnek hátra. A szakemberek szerint azért kerülhetnek bajba a kelet-európai és balti országok, mert a hitelválság érzékenyen érintheti őket, a tartalékuk pedig kevesebb, mint a nyugati államoknak.
Az elmúlt évtized legnagyobb leminősítési hulláma fenyegeti Kelet-Európát, az elemzők szerint sok volt szocialista országot érzékenyen fognak érinteni a hitelválság következményei. A S&P és a Fitch már több ország esetében negatívra változtatták a kilátásokat, ebbe a körbe nem csak hazánk esett bele. A Moody's egyelőre Lettország kilátásait változtatta negatívra, Ukrajna és két másik volt szovjet tagköztársaság esetében pedig már leminősítések is megtörténtek.
A fejlődő piacok leginkább a forráshiány, a devizák elértéktelenedése és a tőzsdék zuhanása miatt vannak bajban, mivel a befektetők kerülik a kockázatokat a hitelválság következményei miatt. A Bloomberg cikke szerint a kelet-európai régiónak az elmúlt tíz év legnagyobb leminősítési hullámával kell szembe néznie, utoljára 1998-ban az orosz válság idején volt hasonló bajban Kelet-Európa, míg néhány ország esetében a nyolcvanas évek óta nem volt példa leminősítésre.
"Az utóbbi időben a hitelminősítők sokkal aktívabbak voltak Kelet-Európában, mint más régiókban. A Moody's kicsit visszafogottabb a leminősítéseket illetően, az S&P viszont régebb óta agresszív ezen a téren" - nyilatkozta a Bloombergenk Lars Christensen, a Danske Bank vezető elemzője.
Hazánkat az S&P októberben negatív figyelőlistára helyezte, míg a Fitch a hosszú távú magyar államadósságok kilátását negatívra rontotta. Ezek a lépések általában egy leminősítés közvetlen előzményei szoktak lenni. Ukrajna adósságbesorolását a múlt héten csökkentette az S&P, a Moody's és a Fitch ezt már korábban megtette. A hitelminősítők elsősorban a gazdaság állapotát és a bankok helyzetét tartják veszélyesnek keleti szomszédunknál.
Románia esetében szintén negatív kilátásokat fogalmaztak meg az elemzők, a Fitch szakembere szerint a jelenlegi állapot szerint valószínű, hogy lefelé fognak elmozdulni a besorolások.
A Moody's véleménye szerint a régiót egyre jobban sújtják a hitelválság következményei, mivel a kelet-európai országok jelentős külső adósságállományt görgetnek maguk előtt, ezért egyre nehezebbé válik a finanszírozásuk. A cég elemzője ugyanakkor hozzátette: nem terveznek komoly regionális leminősítéseket.
A Fitch szerint néhány ország - például Lengyelország, Szlovákia, Csehország, vagy Szlovénia - megmenekülhet a leminősítéstől, mivel ezeknek az államoknak nincsenek olyan nagy külső finanszírozási igényeik.