3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kockázatkerülés fokozódásával könnyen realitássá válhat újra a 220 forintos frankárfolyam - olvasható a Commerzbank keddi elemzésében. A hétfői meglepetésszerű kamatemelés is csak átmeneti erősödést hozott, utána délután és az esti órákban jelentősen gyengült a hazai fizetőeszköz.

EUR/HUF (283,00 - 285,75): Nem lett igaza az elemzők többségének, az MNB mégiscsak kamatot emelt (lásd: Simor: nem volt más választásunk), leginkább az inflációs cél emelése miatt. A jegybank 3 százalékos inflációs kitűzése veszélybe került, miután a 2011-es előrejelzést 3,5 százalékról 4 százalékra emelték. A gyengülő forint, az szja jelentős csökkentése, a régiós jegybankok közelgő kamatemelési ciklusa, valamint az eurózóna bizonytalan helyzete mind a kamatemelés mellett szóltak. A meglepetésszerű kamatdöntés után tiszavirág életű erősödést tapasztalhattunk, pár percig 280 alá benézett az EUR/HUF árfolyama, majd nagymértékű forintgyengülést láthattunk, aminek következményeként már a 284-es kurzus a jellemző. A mozgás legfőbb oka továbbra is az eurózóna egyes tagállamai körüli bizonytalanság. A távol-keleti tőzsdék negatív szereplése, a magyar kötvényhozamok emelkedése, a CDS felárak hegymenete további gyengülést predesztinálnak a forint, és a többi régiós devizák esetében is.

EUR/USD (1,2950 – 1,3050): A dollár, a frank, a jen, a font és a skandináv devizák is profitálnak az európai közös deviza gyengélkedéséből, az EUR/USD árfolyama már 1,3000-as szintet közelíti, ami a dollár/forint esetében már 219 körüli szinteknek felel meg. Az EMU 16-ok 750 milliárd eurós segélyalapjából a görögök és az írek megtámasztása után kb. 150 milliárd már le van osztva, és ha a portugálok és a spanyolok is mentőövre szorulnak, akkor a keret nagy valószínűséggel nem lesz elég. Spanyolország helyzete az írekéhez hasonlít: mindkét országban az építőipar, az ingatlanszektor és a projekteket finanszírozó bankok, takarékszövetkezetek kerülhetnek bajba. Előzetes számítások szerint csak 2011-re a spanyol bankoknak 85 milliárd eurós refinanszírozásra lesz szüksége, hogy teljesíteni tudják a vállalt kötelezettségeiket. A spanyol illetékesek tegnap próbálták hűteni a kedélyeket, miszerint a spanyol pénzügyi szektor nem annyira problémás, mint az ír bankrendszer, de sajnos hasonló kommunikációval indult a görög és az ír sztori is.

CHF/HUF (217,00 – 220,00): Aggasztóan gyengül a frank, már a 219-es szint is elesett, vészesen közeleg a 220-as árfolyam, ami a kockázatkerülés fokozódásával sajnos (a frankvásárlók szempontjából legalábbis) könnyedén realitássá válhat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!