4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Budapesten idén a VIII. kerületi Magdolna-negyed ingatlanjainak az ára emelkedett a legnagyobb mértékben.

Általános értéknövekedés volt idén az ingatlanpiacon, derül ki az első negyedéves adóhatósági adatokat feldolgozó OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérképéből. Persze a növekedés dinamikája eltérő volt, legnagyobb mértékben a már tavaly is jelentős felértékelődésen átesett fővárosi ingatlanpiac drágult 14 százalékkal, a vidéki nagyvárosokban 10, míg a többi településen 8 százalékos növekedést mértek.

Az összefoglaló adatok alapján a befektetők által tavaly felfedezett panellakások árazása idén további 14 százalékkal emelkedett, míg a tégláké 13-mal. Az önálló családi házak értéknövekedése viszont mindössze 5 százalék volt, aminek legfőbb oka, hogy kiesnek a befektetők érdeklődési körén. A piacot ugyanis tavalyhoz képest idén is elsősorban a befektetői vásárlások húzták, márpedig a befektetők a gyorsan értékesíthető lakásokat szeretik. Nem véletlen, hogy egy másik mai elemzés szerint a budapesti, 50 négyzetméter alatti, felújított lakások a legkelendőbbek a piacon.

Az OTP Jelzálogbank elemzője, Valkó Dávid szerint az idei évi árnövekedés mögött több ok is meghúzódik. Elsősorban az alacsony betéti kamatokat és a jól prosperáló albérleti piacot (ahol akár 6-8 százalékos bérleti hozamot is lehet érni) érdemes megemlíteni, de sokat számított a megélénkülő turisztikai lakáskiadás, illetve az év eleji brókercég-botrányok is. Ugyanakkor a befektetési célú vásárlások mellett fokozatosan aktivizálódni kezd a normál életvitelből származó, százezres nagyságrendű elhalasztott kereslet is, vélekedik Valkó Dávid. Ez utóbbit segíti a nyártól a használt lakásokra is kiterjesztett Családi Otthonteremtési Kedvezmény.

Egyedül Nógrádban csökkentek az árak

A megyék közül idén egyedül Nógrádban csökkent az eladott ingatlanok átlagára, igaz minimális mértékben. Kevésbé, 4-6 százalékkal nőttek az árak Tolna, Heves és Pest megyében. A lista élén 15 százalék feletti áremelkedéssel Békés és Hajdú-Bihar található.

Ugyanakkor továbbra is Budapesten a legdrágábbak az árak 275 ezer forintos négyzetméterárakkal, második helyen Győr-Moson-Sopron, harmadikon pedig Somogy megye áll.
 
A legdrágább nyolc járás közé a budapesti kerületeken kívül egyedül a fonyódi járás jutott be harmadik helyen, 388 ezer forint/m2-rel. Ennek egyértelmű oka lehet, hogy itt idén az eladások jelentős részét közvetlen vízparti új lakások teszik ki. Hat járás átlagára marad ugyanakkor 50 ezer forint/m2 alatt (Hevesi, Putnoki, Mezőkovácsházai, Ózdi, Füzesabonyi és Komlói járások), s további 38 nem éri el a 100 ezres limitet.

Budapesten egy 8. kerületi rész drágult a legjobban

A budapesti kerületek árváltozási rangsorában szembetűnő, hogy átlag (14%) felett egyrészt a nagy lakótelepekkel rendelkező kerületek (III., X., XV., IV., XVII., XXI.), másrészt a befektetési céllal leginkább keresett pesti belvárosi kerületek (V., VII., VI.), illetve Bel-Buda (II., XI.) drágultak egy év alatt. Az egyetlen csökkenő árú kerület a legkisebb forgalmú XXIII.

A nagyrészt a turisztikai célú, rövid távú lakáskiadás hihetetlen népszerűségét követő befektetői roham okozta 22 százalékos árnövekedés után a főváros V. kerülete messze vezeti a budapesti árrangsort, 448 ezer forint/m2-rel. Ehhez képest a második legdrágább II. kerület átlagára még hajszállal 400 ezer forint/m2 alatt marad. A 300 ezres szint fölé még a XII., I., VI., XI. és XIII. kerületek jutottak.

A fővárosi irányítószám-körzetekből 12-ben legalább negyedével nőttek az árak 2014-hez képest, s még további 31-ben 20 százalék feletti az árváltozás mértéke. Érdekességként kiemelendő, hogy közel 50 százalékkal drágult, és ezzel élen áll a fővárosban a 1086-os körzet, azaz a VIII. kerület hagyományosan legolcsóbb, Magdolna-negyed része. Bár piaci információk szerint itt egy újépítésű társasház eladott lakásai húzták fel idén az átlagárat, ettől az utcától megtisztítva az adatbázist is egyharmados drágulást mutat ez a körzet, s ezzel a Békásmegyeri lakóteleppel (1039) együtt áll első helyen. Mindössze kilenc irányítószám-körzetben csökkent az átlagár 2015-ben, ezek jellemzően kisebb forgalmú térségek.

A 450 ezer forint/m2-es szintnél drágábbak a 1025 – első helyen áll 487 ezer forint/m2-rel –, 1051, 1056, 1052 és 1124-es irányítószám-körzetek, ráadásul ezek majdnem mindegyikében 20 százalék feletti az idei áremelkedés üteme. 200 ezer forint/m2 alatti átlaggal 20 körzet áll. Ezek közül mindössze egy, a 1225-ös (Nagytétény) budai oldali, a többi jellemzően Pest peremi kerületeiben helyezkedik el. A fővárosi átlagár 278 ezer forint/m2.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!