Ingatlanba fektetni ma is jó döntés, főleg, ha elég gyors a befektető és kap szakmai segítséget is. Az ingatlanok árai országos szinten 2009-ben szenvedték el a legnagyobb esést, amely napjainkig is – bár csökkenő intenzitással –folytatódni látszik. Befektetői szemmel persze az a legfontosabb kérdés: mikor érkezik el az árak mélypontja? A globális gazdasági helyzet és annak hazánkra gyakorolt hatásait kiszámítani nehéz, így felelőtlen, aki a feltett kérdésre határozott választ tud adni, vélik a Duna House elemzői. Egy biztos, a végtörlesztés hónapjai jó lehetőséget biztosítanak a befektetőknek, hiszen az árfolyam-különbözet megfelelő mozgásteret kínál az eladóknak arra, hogy piaci ár alatt is megérje megválni a lakástól. A legjobb árakra így 2012. január-február hónapokban lehet számítani, vagyis a végtörlesztés hajrájában (amennyiben nem módosítanak a feltételeken időközben).
Eligazodni a hatalmas kínálatban azonban nem könnyű feladat, napi piaci ismeret szükséges hozzá. Vagyis felértékelődik az ingatlanközvetítők szerepe, hiszen pár százalékos jutalék fejében akár 15-20 százalékos kedvezményhez juthatnak a vásárlók. Az ingatlanárak alakulása a végtörlesztést követően némileg kiszámíthatatlan. Márciusban ismét visszaállhat a mai tendencia és a következő években sem várható jelentős trendforduló. Aki az árak emelkedésére számít, annak néhány évet bizonyosan várni kell majd. Amíg ez bekövetkezik érdemes megfontolni a forgalmasabb, belső kerületeket, esetleg az egyetemek környékén található ingatlanokat, mert ha valaki hosszú távú befektetést eszközöl, akkor az ingatlanárak fellendüléséig ezeket lehet könnyebben kiadni. A bérbeadás hozama megfelelő és banki termékekkel ellentétben jó inflációkerülő megoldás.
A forgalom nagy részét jelenleg a nagyvárosok (Budapesten a belső kerületek) adják, főleg a 40-60 négyzetméter közötti, 5-10 millió forintos ársávban található lakások. Aki tehát olyan ingatlant szeretne, amelyet nagyobb eséllyel tud majd piacra bocsátani, főleg ebben a kategóriában keressen!
mfor.hu