3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyögve nyelősen bár, de kezdenek reagálni nyugdíjrendszereik egyre szorongatóbb problémáira az európai kormányok. Az egész kontinens elöregedőben van, egyre kevesebb aktív dolgozónak kell egyre több embert eltartania, ami előbb-utóbb pénzügyi katasztrófához vezet.

A növekvő energiahordozó- és nyersanyagárak miatt az élet is egyre drágább Európában. Ezért sok kormány elhalasztotta vagy visszavonta a problémák orvoslására irányuló intézkedéseit népszerűségének megtartása érdekében.

Olaszországban elfogadtak egy a nyugdíjkorhatár emeléséről szóló törvényt, de aztán eltolták hatályba lépését. Franciaországban, ahol a döntések sokszor az utcán születnek, az amúgy sem túl népszerű Nicolas Sarkozy elnök csak kisebb változtatásokat mert eddig tenni. Németországban, ahol a nyugdíjasok nemrég pártot is alapítottak érdekeik képviseletére, több intézkedést is visszavont a kormány, és továbbiak felülvizsgálatát is kilátásba helyezték.

Magyarországon a négymillió aktív dolgozóra majdnem ugyanennyi nyugdíjas jut, amely hosszabb távon szinte megoldhatatlan feladat elé állítja a költségvetést. A probléma régóta ismert, de a köztudatba csak mostanában kezd bekerülni: az még csak hagyján, hogy a jelenlegi feltételekkel a nyugdíjrendszer nem fenntartható (korhatáremelés, indexálási változtatások kellenek előbb-utóbb), ennél van egy sokkal fenyegetőbb veszély is. A nagyfokú inaktivitás és a széttöredezett életpályák miatt sok százezer olyan ember van, aki nem éri el a nyugdíjjogosultsághoz szükséges húsz éves szolgálati időt, illetve ha mégis, olyan kevés (legális) jövedelem után fizet járulékot, hogy az ebből számított nyugdíja elenyésző lesz.

Eközben a hazai napi politikában is kulcsszerepet játszik a nyugdíjak ügye, hiszen a szavazók mintegy fele jórészt ebből él. Orbán Viktor nemrégiben a nyugdíjak befagyasztását helyezte kilátásba, amit rögtön élesen támadni kezdett az MSZP. Erre a Fideszeses politikusok azt az érvet hozták fel, hogy a reálértékét nem őrzi a juttatás, a jelenlegi emelés elmarad az infláció mögött.

Európának le kell mondania a populizmusról 

Elemzők szerint ma a politikai populizmus korát éljük Európában, de ennek előbb-utóbb muszáj lesz megváltoznia, a döntéshozóknak nem lesz más választásuk, mint érdemben foglalkozni a gondokkal - írja az International Herald Tribune. Sok helyen nyugdíjcsökkentésre vagy korhatáremelésre számíthatnak az érintettek, különben az ellátórendszerek összeomlásától lehet tartani.

Franciaországban például a jelenlegi tendenciák folytatódása esetén 2050-re a GDP 14,8 százalékát is elérhetik a nyugdíjakkal kapcsolatos költségek, ami több mint kétszerese lesz például az Egyesült Államok hasonló adatának.

Az USA egyébként a magasabb születési és bevándorlási rátának köszönheti, hogy egyelőre nincsnek olyan égető problémái, mint az európai országoknak.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!